fbpx

Dlaczego wciąż nie wychodzą Ci mapy myśli? Już mówię!

dlaczego wciąż nie wychodza Ci mapy myśli

Czytelnicy, którzy chociaż trochę mnie znają, wiedzą, jak uwielbiam mapy myśli! Uważam, że to najlepsze, co mnie spotkało, jeśli chodzi o szybką naukę. No może dodałabym do tego jeszcze alfabet i pomarańczę, ale to triki, które wrzucają mózg na wyższe obroty, a mapy myśli to podobno tylko notatki. W liceum nie byłam jednak do nich przekonana. Coś tam słyszałam, coś próbowałam, ale uważałam je za wymysł, bo przecież uczyć można się tylko kując nad biurkiem na pamięć. Wszystko zmieniło się na studiach, po słynnym już lądowaniu w szpitalu. (Jakiego dystansu do tego nabrałam!) Stąd też wiem, jakie błędy popełniają osoby, którym mamy myśli nie wychodzą.

 

 

WPIS O TYM, JAK DOBRZE ROBIĆ MAPY MYŚLI

6 ZASTOSOWAŃ MAP MYŚLI, NIE TYLKO DO NAUKI.

 

 

Dla osób, które wolą oglądać:

Na początek 2 kłamstwa o mapach myśli, które Ci wmówiono.

 

 

1. TYLKO JEDNA MAPA MYŚLI

 

 

Ktoś kiedyś okłamał Cię na temat tego, że tworzy się tylko jedną mapę myśli. Powiedział, że na środku umieszczasz zagadnienie np. ROMANTYZM i dookoła wypisujesz coraz to bardziej szczegółowe informacje. Jeżeli zaopatrzyłeś się w blok A1 to oczywiście jest to możliwe, ale mało poręczne. Ktoś zakłada więc, że na kartce A4 spokojnie zmieścisz wszystkich twórców tego okresu, ich dzieła, streszczenia takowych, daty powstania i jeszcze charakterystykę epoki a do tego skład chemiczny płynów w mózgu Wertera, gdy postanowił się zabić. Ekstra.

 

 

Prawda jest taka, że map myśli tworzymy sporo. Jedną dla charakterystyki romantyzmu, po jednej dla każdego autora i jedną dla Wertera. Wtedy każdy poszczególny temat zmieści się na jednej kartce. Ja czasem łączyłam dwie kartki A4 ze sobą, żeby stworzyć bardziej rozbudowane mapy. Ale zdarzało mi się, że tworzyłam mapę myśli z jakiejś definicji, która zajmowała tylko pół kartki.

 

 

Dobrze zrobione mapy myśli:

1. Dużo map! Nie bazuje się na jednej!

2. Kolor, estetyka, podział.

3. Mała ilość treści, kolory, rysunki, mapa do planowania celów!

 

 

 

 

2. MAPY MYŚLI MUSZĄ BYĆ RÓWNE I PIĘKNE

 

 

Wydaje Ci się, że mapa myśli nie wyszła, bo nie jest tak ładna jak te z Pinterest. Fajnie, że ludzie robią takie piękne notatki, ale to nie znaczy, że Twoje muszą tak wyglądać. Większość tych notatek powstała po to, żeby później pokazać je w sieci. I to jest dobre, inspirujące. Natomiast dla studenciaków liczy się optymalizacja czasu! I w ogóle nie po naszej myśli jest spędzenie chociaż i 30 minut więcej nad jedną mapą myśli, tylko po to, by wyglądała ona jak arcydzieło. Naszym celem jest stworzenie notatek, które pozwolą szybciej przyswoić wiedzę. I tyle! Mogą więc być nierówne i brzydkie, byle pozostały czytelne. I to czytelne dla Ciebie, nie dla innych osób. Idealną mapę myśli dla siebie możesz stworzyć tylko Ty. Ty wiesz, jakie masz skojarzenia z danymi symbolami, zapewne masz swój własny system skrótów. Jeżeli będziesz tworzyć więcej map myśli, tak jak pisałam w punkcie powyżej, to wszystko się na nich zmieści i w dodatku będzie to estetycznie wyglądać.

 

 

Czas na 3 błędy, które Ty popełniasz.

 

 

 

1. WSZYSTKO JEST WAŻNE

 

 

Nie ufasz sobie i sile skojarzeń! Tworzenie map myśli wygląda tak, że wszystko wydaje Ci się ważne i nie potrafisz nic z tego usunąć?

  1. Na początek usuwaj wszystkie przymiotniki.
  2. Potem stwórz skróty z najczęściej powtarzalnych słów w tekście.
  3. Co tylko możesz oznaczaj rysunkami!

Jeżeli nadal się nie mieścisz, to znaczy, że wybrałeś zbyt obszerne zagadnienie na jedną mapę myśli. Jeżeli dużo uczysz się np. o pojedynczym autorze książek i wypisujesz szczegółowo specyfikę wszystkich jego utworów na jednej mapie, to może lepiej zrobić osobne mapy dla wszystkich utworów?

 

 

Ładne mapy myśli do małych poprawek:

1 i 2 – za dużo tekstu

3 – zbyt pstrokata

 

 

 

 

2. MAPA MYŚLI? ZA DUŻO CZASU ZMARNUJĘ!

 

 

Ten błąd myślowy wynika najprawdopodobniej z wcześniejszego podpunktu, a mianowicie z tego, że wydaje Ci się, iż należy wszystko umieścić na mapie bądź też, że mapa musi być śliiiczna. Stworzenie mapy na pewno wymaga więcej wysiłku niż robienie zwykłych notatek. Przepisywanie nie jest jednak dobrym sposobem nauki. Bardzo niewielki procent informacji zostanie w Twojej głowie, bo przy przepisywaniu jako tako nie trzeba myśleć. A przy tworzeniu map myśli już owszem. Trzeba się zastanowić, jak coś przerobić, gdzie skrócić, jak oznaczyć. I to sprawia, że tworzenie notatek w formie map jest już uczeniem się! Czy to nie cudownie? Mi wystarczy później 2-3 razy przelecieć kartki, żeby wszystko już pamiętać.

 

 

3. TAK NAPRAWDĘ NIE WIESZ WSZYSTKIEGO O TYM, JAK TWORZYĆ MAPY MYŚLI

 

 

Kolory w mapach są ważne, każdy to przyzna. Odpowiednie ich rozplanowanie jest jednak kluczowe. Używając 3-4 kolorów możesz stworzyć fajne, czytelne notatki. Pamiętaj jednak, żeby informacje o tej samej wadze, na tym samym poziomie oznaczać tym samym kolorem. Jeżeli np. na niebiesko zapisujesz daty, to nie zapisuj już tym kolorem imion i nazwisk. Wiesz też o tym, że poszczególne podpunkty należy numerować? Możliwe, że nie wiesz jeszcze wszystkiego o tworzeniu map myśli. Dawno temu stworzyłam wpis na ten temat (zdjęcia nie są najpiękniejsze 😃): Jak stworzyć mapę myśli. Koniecznie go przeczytaj, jeżeli jeszcze nigdy nie słyszałeś o tym, co napisałam przed chwilą.

 

 

Sesyjny Poradnik – Jak poradzić sobie z sesją.

 

Chcesz uczyć się szybciej? Dowiedzieć się, skąd brać motywację do nauki? Jak lepiej się zorganizować, żeby mniej czasu spędzać na nauce? Jak ulepszyć swoje notatki, by szybciej je zapamiętywać? Jak szybko tanio i zdrowo gotować podczas sesji, żeby mieć czas na naukę? Jak pokonać paraliżujący stres? Sesyjny Poradnik to e-book zbierający w całość moje 5-letnie doświadczenie, poszukiwania skutecznych metod nauki i organizacji. 15 rozdziałów, które opracowane zostały według specjalnej metody, tak żebyś mógł szybko i sprawnie skakać pomiędzy wszystkimi wskazówkami. Wszystkie czynności podzielone są na to, co powinieneś wykonać prze rozpoczęciem nauki, w trakcie i po nauce. Dodatkowo do każdego Sesyjnego Poradnika dodawana jest lista rzeczy do zrobienia, tak żebyś mógł śledzić swoje postępy. Taka lista jest dodatkową motywacją do działania! Widząc, ile już udało Ci się zrobić, łatwiej jest to kontynuować.Więcej o Sesyjnym Poradniku dowiesz się tutaj.

 

 

jak ogarnąć sesję

 

 

Czytałam też na naszej studenckiego grupie wsparcia, że dużym problemem dla Was jest tworzenie map myśli z przedmiotów ścisłych. Przykładowo równań. Nie potrafię się w tym temacie wypowiedzieć, bo nigdy czegoś takiego nie robiłam. Myślę, że jeżeli jakieś równania dotyczyłyby podobnej sprawy, miałyby „wspólny mianownik” w przenośni bardziej niż dosłownie, to wtedy dałoby się z nich stworzyć mapę myśli. Widziałam już takie i wyglądały całkiem ładnie! Jeżeli jednak jest tutaj ktoś, kto ma większe doświadczenie z mapami myśli dla ścisłowców, to bardzo proszę go o wypowiedź!

 

 

A tak poza tym, czy w sprawie map myśli wszystko już jasne? ;)

Uściski!

Ania

Chciałabyś lub chciałbyś mi jakoś podziękować za te informacje? Zrobisz to, dając mi lajka pod postem na FB! :)

100 PLN zniżki na AIRBNB

Wskocz na Facebooka

Studencka grupa wsparcia

Close Menu
×

Koszyk