fbpx

Akcja Wakacyjny Budzik. Dopilnujmy naszych postanowień! + Wakacyjne Wyzwanie Językowe.

 

“Nie mogę doczekać się wakacji, wtedy będę mieć czas na …” Kto tak nie mówi? Lato, szczególnie dla osób niepracujących jest okresem spełniania marzeń, realizowania długo planowanych projektów i postanowień, bo wtedy jest czas. W tej marzycielsko-idealistycznej wizji wszystko wygląda perfekcyjnie. Uprawiasz sporty, ćwiczysz języki, czytasz zaległe książki, dokańczasz, co niedokończone. A w rzeczywistości? Nadchodzą wakacje, najpierw odpoczywasz, przecież Ci się należy, a poza tym masz czas! Później tu jakiś wyjazd, tu drugi, tu Ci się nie chce, a tu impreza. Czasem zajrzysz do repetytorium z angielskiego, czasem nawet pójdziesz pobiegać, ale czy na pewno jest to to, co sobie zaplanowałeś? Potem budzisz się w październiku i stwierdzasz, że wyszło jak zawsze. Trochę się uczyłeś, trochę ćwiczyłeś, ale czujesz, że mogłeś bardziej się postarać.

 

W wakacje. A kiedy to?

W wakacje to teraz, ale w wakacje to też za miesiąc. Dla studentów nawet za dwa. Problem w tym, że “w wakacje” jest dość ogólnym terminem i dobrze byłoby go sprecyzować. Chodzi o to, że gdy termin wykonywania zadania jest zbyt długi i bliżej nieokreślony, to łatwo jest nam przesuwać go w czasie, ponieważ czujemy się tak, jakbyśmy ten czas mieli. Z pomocą przyjdzie nam dokładne planowanie realizacji postanowienia. Precyzyjne określenie tygodnia, a nawet dnia w ciągu tych wakacji powinno dać dobre efekty. Nie chodzi o to, by w wakacje realizować swoje postanowienie, a o to, by realizować je dokładnie tego konkretnego dnia.

 

Chwilkę wahałam się, czy publikować to wyzwanie na blogu. Wakacje zaczęły się co najmniej dwa tygodnie temu, dla innych jeszcze wcześniej. Moje również nie trwają od dzisiaj, ale dopiero po obronie czuję, że jestem całkowicie wolna. Już miałam realizować swoje wyzwanie w domowym zaciszu, kiedy pomyślałam, że przecież nie tylko ja mogę potrzebować dyscypliny. Przecież nie musimy rozpoczynać wyzwań równo z początkiem miesiąca. Każda chwila jest dobra, by wprowadzić zmiany w życie. Poza tym wiadomo, w grupie raźniej.

 

O AKCJI WAKACYJNY BUDZIK

Ta akcja ma utrzymać w ryzach wszystkie nasze wakacyjne postanowienia, by pod koniec lata nie powiedzieć “wyszło jak zawsze”. Co tydzień będę publikować nowe, wakacyjne wyzwanie. Ich tematyka jest dość ogólna, bo starałam się wymyślić takie zadania, które będą odpowiadały typowym, wakacyjnym postanowieniom większości z nas. Dzisiaj skupimy się na postanowieniu trenowania języków przez wakacje. Przecież to obiecujemy sobie wszyscy! W ciągu tych wakacji znajdzie się też miejsce na wyzwanie sportowe, porządkujące, czy książkowe oraz parę innych, ale nie będę zdradzać wszystkiego na wstępie. :) Głównym celem jest wzajemne dyscyplinowanie się i wspieranie w realizacji naszych wakacyjnych postanowień!

 

WAKACYJNE WYZWANIE JĘZYKOWE

 

Wyzwanie językowe

 

Zaczynamy od postanowienia, które chyba najczęściej sobie obiecujemy. Od nauki języków!

 

Na potrzeby tego wyzwania stworzyłam arkusz, który pozwoli nam utrzymać postanowienie w ryzach. Nie jest najpiękniejszy, ale planuję się jeszcze podszkolić i w przyszłości wrzucać coraz to lepsze arkusze. :) Ważne, że spełnia swoją funkcję. Dzięki tej tabelce zaplanujemy ilość, częstotliwość i zakres nauki. Czarno na białym zapisany plan da nam jasny obraz systemu naszej pracy i jej rezultatów. Dzięki tworzeniu takiego planu dokładnie wiemy, kiedy i ile czasu chcemy poświęcić na języki. Po zakończeniu wakacji możemy rzeczowo ocenić nasze starania. Warto mieć taki planer, by jesienią nie okazało się, że “wyszło jak zawsze”. Do książek siadaliśmy raz na tydzień, albo jeszcze rzadziej, co daje nam marne 8 lekcji przez 2 miesiące.

 

 

Instrukcja obsługi arkusza

3 górne linijki służą opisaniu Twojego celu. Specjalnie dałam Ci tak mało miejsca, żebyś nie naobiecywał tam gruszek na wierzbie. Krótko określ, co chcesz osiągnąć. Np. Włoski na poziomie komunikatywnym, albo inaczej: opanować słówka z działów: szkoła, kulinaria, dom, opanować czasy w języku angielskim itd.

 

Tabelka liczy sobie 30 krateczek. Możesz wykorzystać je w różny sposób. Ja planuję wpisać w nie poszczególne daty i określić w którym dniu, ile się uczę i z jakiego źródła. 3 razy w tygodniu poświęcę godzinę na włoski i godzinę na angielski. Codziennie będę wykonywać dwie lekcje z tych języków na stronie Duolingo. Na zielono zakoloruję kratki, oznaczające dni, w których dotrzymałam postanowienia, a na czerwono te, w których tego postanowienia nie dotrzymałam. Czyli np. w jednej krateczce będzie napisane: 1h włoski, 1h angielski a w innej Duolingo. Jeśli przebrnę przez godzinną lekcję zamaluję kratkę na zielono, jeśli nie odwiedzę następnego dnia Duolingo, kratka będzie czerwona (i smutna).

 

Plan nauki każdego z nas może wyglądać inaczej. Jedni będą chcieli codziennie uczyć się z aplikacji, inni 2 razy w tygodniu z książek. Pozostawiam Wam wolną rękę. Ważne byście dotrzymali Waszych postanowień, w tym przecież ma pomóc cała ta akcja. Moje wyzwanie będzie trwało do końca września, a tabelkę wydrukuję za pewne jeszcze dwa razy. Sami decydujecie, ile miesięcy potrwa Wasze wyzwanie. :)


 

EDIT: A dla tych, którzy dumnie chcą reprezentować nasze wyzwanie i zamierzają pochwalić się swoim postanowieniem przygotowałam “grafiki” na Wasze piękne blogaski. :)

 

300x214200x144150x107
300×214200×142150×107

 

Prawy przycisk – zapisz jako i gotowe. :)

 

W październiku opublikuję podsumowanie mojego wyzwania wraz z listą Waszych wpisów podsumowujących. Możecie przesyłać mi linki do nich gdziekolwiek się da. (Np. na mojego maila: ania.kania.blue@gmail.com).  Kto się do mnie przyłącza? :) Dajcie znać w komentarzach! Wiecie, takie publiczne zobowiązanie się sprawia, że jesteśmy bardziej zmotywowani do działania i czujemy obowiązek wywiązania się z obietnicy? To może zdziałać cuda! A jeśli podoba Wam się to wyzwanie i cała akcja, będę wdzięczna jeśli podzielicie się tym tekstem ze swoimi znajomymi! :)

 

Do następnego czytania!

Ania

 

PS Jeśli chcesz być na bieżąco ze wszystkimi postami tej akcji polajkuj mój profil na Facebooku, tam na pewno będę informować o nowych wpisach. Polecam też dodanie mnie do Twoich blogów na Bloglovin, wtedy już na pewno żaden wpis Cię nie ominie. :)

POLECANE WPISY:

100 PLN zniżki na AIRBNB

Wskocz na Facebooka

Studencka grupa wsparcia