fbpx

Co pozytywnego powiedzieć o Polsce za granicą.

co powiedziec o Polsce

 

– Where are you from?

– From Poland.

– Aaa Poland! Vodka! Yes, yes!

– …

Przykre, że Polaków na świecie kojarzy się głównie z piciem ogromnych ilości alkoholu, złodziejstwem i wiecznym niezadowoleniem z życia. A jeszcze bardziej przykro robi mi się, gdy słyszę rodaków, którzy dodatkowo utrwalają te przekonania. Do końca nie wiem, jaki ma to cel. Będę bezpośrednia i powiem szczerze. (Uwaga brzydkie słowo.) Nie sra się do własnego gniazda. Tak samo jak nie otwiera się kosmetyków w sklepie , tak samo jak nie je się końcówek banana, tak samo nie sra się do własnego gniazda. Postanawiam sprawdzić, co Wujek Google radzi nam powiedzieć na temat naszego kraju za granicą.  Klikam w jeden z pierwszych linków prowadzący na portal zapytaj Onetu.

Pewna szczęśliwa tęcza zapytała:

 

co pozytywnego można powiedzieć o Polsce za granicą

 

Otrzymała zaledwie 2 odpowiedzi.

Odpowiedź pierwsza “trzy magiczne słowa”.

co powiedziec o Polsce

Odpowiedź druga “hehe standardowa”.

co powiedzieć o Polsce

 

I tak oto szczęśliwa tęcza nie otrzymała żadnej wartościowej odpowiedzi na swoje pytanie i od kilku lat opisując Polskę stosuje trzy magiczne słowach zamiennie z wersją heheszkową. Na powyższe pytanie nie znalazłam żadnej przyzwoitej odpowiedzi, więc postanowiłam stworzyć własną i mam nadzieję, że większość osób wpisujących to pytanie w Google trafi właśnie tutaj.

 

Pomijając sporadyczne przypadki, zwykle bywa tak, że po prostu nie wiemy, co dobrego moglibyśmy o naszym kraju powiedzieć. W takim momencie miejsce, w którym żyjemy od urodzenia wydaje nam się tak obce, jak obca jest nam syberyjska tajga. Bardzo chcemy powiedzieć coś ciekawego, pokazać kraj w jak najlepszym świetle, ale wychodzi z tego coś w stylu:

 

– Eee no mamy pierooooogi i bigoooos. I w ogóle to jest bardzo ładnieee… i jest też Krakóóów.

 

Od czego zacząć rozmowę?

Na 99% procent Twój rozmówca zna stereotypy na temat Polski i Polaków, a może nawet w nie wierzy, więc na początku warto by je obalić. Powiedzieć, że ludzie są różni w każdym kraju, ale to nie znaczy, że w Polsce każdy chleje na umór skradzioną sąsiadowi wódkę, narzekając przy tym na to, że ten kupuje taniochę. Warto wspomnieć o tym, że nasz kraj jest normalnym państwem podobnym do tych z zachodu. Nawet w Europie ludzie myślą, że jesteśmy zacofani, że nie wiemy co to sklep, że każdy ma swoje pole i w ten sposób hoduje sobie pożywienie. Słyszałam już o tym, jak Polakom tłumaczono, jak korzystać z prysznica, jak robić zakupy w sklepie. Mojej przyjaciółce Norweżka tłumaczyła jak wygląda krzesło obrotowe! My wiemy, że Polska to nie dzika wioska, ale to nie znaczy wcale, że wszyscy o tym wiedzą.

 

By dowiedzieć się, jak pozytywnie mówić o Polsce w różnych aspektach kliknij w poniższe nagłówki. Najlepiej we wszystkie! Tam kryją się magiczne rzeczy.

 

Zwykle jednym z pierwszych poruszanych tematów dotyczących kultury danego kraju jest temat kuchni. Pewnie dlatego, że tego aspektu każdy, nie ważne skąd pochodzi może naprawdę dotknąć, zasmakować. Na początku, opowiedz oczywiście o standardowych polskich potrawach. Pierogach, barszczu z uszkami, bigosie i koniecznie o tym, co charakterystycznego można zjeść w Twojej miejscowości.

o Polsce

Po wymieniu kilku standardowych potraw i mi w tym momencie kończyły się słowa, a przecież na tym nie kończy się kuchnia polska! Co można nazwać typowym składnikiem krainy mlekiem i miodem płynącej? No właśnie miód! Przy jego pomocy można zmienić smak wielu dań. Kurczak w miodzie, pieczeń w miodzie, ciasto miodowe, piernik w miodzie, polędwiczki w miodzie. Dodajmy do tego jeszcze alkohole takie jak grzane piwo z miodem lub miód pitny.

Niegdyś na polskich stołach królowała dziczyzna. Polska szlachta nie objadała się jakimiś tam kurczakami! Kaczką – już prędzej. Kaczkę można piec z jabłkami, typowymi dla polskiej kuchni. Nie ma co narzekać, że w naszym klimacie nie rosną ananasy i kokosy. Polska to jabłka, śliwki i gruszki. Wracając jeszcze do dziczyzny. Co prawda dzisiaj nie jemy jej praktycznie wcale, ale nie można zapomnieć, że zapisała się ona na kartach biesiadnej historii. Tak więc wspomnijmy o gulaszu z dziczyzny, bażancie w sosie leśnym, faszerowanych przepiórkach, pieczeni z sarny po wilanowsku, pasztecie z królika, żeberkach z dzika i bitkach z jelenia.

Nie wychodząc z lasu opowiedzmy jeszcze o grzybach. O kapuście z grzybami, jajecznicy z kurkami, marynowanych borowikach czy nawet sosie grzybowym. Dorzućmy do tego dania z owoców leśnych, ziemniaków, oscypki, potrawy mączno-jajeczne. Jest o czym opowiadać! Gorzej z nauczeniem się nazw potraw w obcym języku. Na temat rosnącej popularności polskich składników pisał także Andrzej Tucholski, u niego możecie uzupełnić swoją wiedzę na ten temat. ;)

powiedzieć o Polsce

Kolejnym aspektem, który często porusza się podczas takich rozmów jest mentalność narodowa. Jak mówić o sobie w pozytywny sposób?

Zacznijmy od tego, co podkreśla wielu obcokrajowców. Jesteśmy otwartym narodem w przeciwieństwie do indywidualistów Europy zachodniej myślimy o innych, jesteśmy empatyczni i pomocni. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to przecież ewenement na skalę światową. Łącznie oddaliśmy na jej rzecz już prawie 582 mln złotych! To zdecydowanie powód do dumy.

Polska gościnność znana jest wśród wielu, czemu mielibyśmy się nią nie szczycić? Dużo mówi się też o pracowitości Polaków, lub o ich fachowym wykształceniu. Oczywiście Polska coraz bardziej upodabnia się mentalnie do krajów zachodnich, ale tak w porównaniu z nimi pozostajemy bardzo rodzinni. Wiele pozytywnych cech naszych rodaków zauważamy dopiero będąc za granicą. Dużo zależy od tej perspektywy, bo np. odwiedzając Włochy stwierdzasz, że Polacy to świetni kierowcy, a zwiedzając Szwecję uznasz, że jesteśmy radosną i towarzyską nacją.

Kolejną często poruszoną podczas takich rozmów kwestią są dokonania obywateli danego kraju. W takiej chwili pamiętamy o Koperniku i Marii Skłodowskiej Curie. Nie zapominamy o Lechu Wałęsie, Chopinie czy Janie Pawle II. Na pewno jesteś w stanie wymienić też polskich noblistów i najważniejszych sportowców. Wtedy możesz wejść na wyższy level i przedstawić swojemu rozmówcy kilka innych osób. Przykładowo:

Ludwiga Zamenhoffa – twórcę sztucznego języka Esperanto, którym potrafi posługiwać się 8 mln ludzi na świecie. Twój rozmówca na pewno o nim słyszał, a może nawet zna esperanto.

Prof. Zbigniewa Religę – człowieka, który dokonał pierwszego przeszczepu serca w Polsce, założyciela Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, które należy do najlepszych w Europie. Fotografia wykonana po wielogodzinnej operacji przeszczepu serca weszła w skład 100 najważniejszych fotografii w historii świata. (Poza tym wychodzi na to, że jesteśmy całkiem dobrzy w przeszczepach. To Polka dokonała pierwszego przeszczepu twarzy w Stanach Zjednoczonych. W Gliwicach dokonano pierwszego na świecie złożonego przeszczepu narządów szyi. A niby od alkoholu drżą ręce! Pff! )

Prof. Henryk Skarżyński – twórcę implantów i nieinwazyjnej metody leczenia głuchoty u osób starszych, a także dzieci, którą to uważa się za jeden z największych wynalazków ostatnich lat, ponieważ ma ułatwić życie starzejącemu się społeczeństwu. Jest założycielem Światowego Centrum Słuchu w Polsce, gdzie przeprowadza się najwięcej operacji poprawiających słuch na świecie. Aż 70 dziennie.

Narzekamy na szkolnictwo w kraju, tymczasem mamy jednych z najzdolniejszych uczniów na świecie! Zajmujemy 5 miejsce na terenie Europy w rankingu edukacyjnym i 11 w świecie.

Gdy zaczęłam poszukiwanie informacji do tego akapitu spodziewałam się, że w przeciągu pół godziny skończę wpis. To zdanie piszę po 2 godzinach. Tak się cieszę, że zdecydowałam się napisać ten tekst, a zarazem nie mogę się doczekać, kiedy odwiedzę miejsca, które właśnie dodałam do listy “do zobaczenia”.

Ogólnie przed obcokrajowce możemy pochwalić się największymi terenami zalesionymi na kontynencie. Jesteśmy płucami Europy, lasy w Polsce obejmują aż 1/3 jej powierzchni. Długo można by opowiadać o Parkach Narodowych w Polsce, więc przypomnę Ci jeszcze kilka innych miejsc, tak na wszelki wypadek. gdybyś nagle stracił pamięć.;)

Zacznijmy może od doliny Chochołowskiej.

o polsce dolina chochołowskaźródło: shphotos.net

Zahaczmy o polską Prowansję na Warmii.

o Polsce źródło: turysyka.wp.pl

Zgubmy się w Puszczy Białowieskiej, ostatnim pierwotnym lesie, powstałym 10 tys. lat temu po ustąpieniu ostatniego zlodowacenia.

o polsce puszczaźródło: polska.manifo.com

Nie zaśnijmy w Parku Ciemnego Nieba.

Najbliższy taki, znajduje się w Izraelu, więc jest się czym chwalić! Wyobraźcie sobie, że jakieś 150 lat temu i wcześniej, każdy obywatel świata obserwował takie niebo nocą. W dzisiejszych czasach to niemożliwe!

o Polsce nieboźródło: gwiezdnebieszczady.pl

Taka tam, zorza w Polsce.

powiedziec o polsce. zorzajpgźródło: gwiezdnebieszczady.pl

Nadziwmy się krzywym lasem koło Gryfina.

o Polsce krzywyźródło: gazeta.pl

Rozkochajmy innych w Polsce.

o Polsce las

morskie-oko o Polsce

o polsceźródło: map4u.pl

Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat przyrody Polski, zapytajcie koniecznie Wujka Google, on Was na pewno przekona do jej piękna! Ja nie jestem w stanie umieścić tutaj wszystkich fotografii miejsc wartych zobaczenia. Polecam Wam też portal polska.pl promujący nasz kraj. Przygotujcie sobie swoje listy miejsc do odwiedzenia, bo dzisiaj na pewno je poszerzycie!

Gdy już powiesz Kraków, powiesz też Warszawa, Wrocław i Gdańsk. Potem zaglądasz na tę stronę i opowiadasz o wszystkich obiektach znajdujących się w Polsce, a wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest ich aż 14, co plasuje nas w światowej czołówce! Jeżeli widzisz, że szykuje się dłuższa rozmowa, to możesz przedstawić 50 miejsc w Polsce, które trzeba zobaczyć. Nie wiem, jak im się udało wygrzebać tyle perełek, przecież w Polsce nic nie ma. ;) W tym punkcie również nie jestem w stanie opowiedzieć o wszystkich miejscach, które możesz polecić, ale podam kilka swoich typów.

Zamek w Niedzicy.

o polsce zamek dunajecŹródło: niedzica.pl

Zamek w Mosznej.

o polsce zamek w mosznej

Starówka w Zamościu.

o Polsce zamoscźródło: gazeta.pl

Piotrkowska w Łodzi.

o polsce lodz

Myślę, że po przeczytaniu tego tekstu nikt już nie będzie miał problemu z przedstawieniem Polski w pozytywnym świetle. Co najwyżej może skończyć się na tym, że nie będziecie wiedzieli od czego zacząć! ;) Przygotowując ten wpis sama poznałam nasz kraj z innej strony i choć już na początku tworzenia wiedziałam, że jest się czym chwalić, to teraz jestem przekonana o tym, że dorównujemy wielu innym krajom będącym światowymi atrakcjami turystycznymi. Tworzenie tego wpisu zajęło mi wiele godzin, ale było naprawdę świetną zabawą! Oczywiście będę bardzo wdzięczna, jeżeli udostępnicie ten wpis dalej. Byłoby super, gdyby więcej osób dowiedziało się, jak opowiadać o naszej ojczyznie, szczególnie jeżeli są to osoby, które dotychczas pamiętały jedynie o tym, by poszczycić się “hehe czystą (40%)”. ;)

Jestem ciekawa, w jaki sposób Wy przedstawilibyście nasz kraj za granicą, na co zwrócilibyście szczególną uwagę?

Do następnego czytania!

Ania
Follow

 

Podobne wpisy:

Ale masz szczęście, że mieszkasz w Polsce!

POLECANE WPISY:

100 PLN zniżki na AIRBNB

Wskocz na Facebooka

Studencka grupa wsparcia