fbpx

Couchsurfing – co jeszcze Cię powstrzymuje i jak znaleźć nocleg.

Jak znaleźć nocleg przez Couchsurfing

 

Couchsurfing znasz go? To platforma społecznościowa łącząca miłośników podróży. Dzięki niej spotykają się w różnych miejscach na świecie, co najczęściej połączone jest ze wspólnym zwiedzaniem miasta lub/i ofertą noclegu. Na pewno już o tym słyszałeś, możliwe jednak, że nie przekonałeś się do tej formy zwiedzania świata. Na początku tego wpisu chciałabym rozwiać Twoje ewentualne wątpliwości związane z CS, a potem pokażę Ci, jak znaleźć nocleg na tym portalu.

 

Couchsurfing – trochę się cykasz?

Zdaję sobie sprawę, że największą obawą osób zrażonych do CS jest wątpliwość w bezpieczeństwo tej formy nocowania. Szukając noclegu możemy wybrać w opcjach, by wyszukiwarka pokazywała nam tylko zweryfikowane osoby, przez co powątpiewający już mogą czuć się bezpieczniej. Dodatkowo spójrzmy na referencje. Jeśli host je posiada, to za pewne wszystko z nim w porządku. Profile połączone z FB dają nam dodatkową pewność. Wystarczy sprawdzić, ilu host ma znajomych i czy udziela się na swoim koncie. Wiadomo, że osób z “martwym profilem” lepiej unikać. Pamiętaj jednak, że i host może mieć obawy i to nawet większe niż Ty! Dlatego również połącz swoje konto z facebookowym profilem. Ja podawałam hostom adres do bloga, dzięki czemu uznawali mnie za osobę zaufaną i zostawiali mi nawet klucze do własnych mieszkań.

 

A może zapomniałeś języka w gębie?

Nawet nie wiesz ilu Polaków rozsianych jest po całym świecie. Ja, gdy szukałam noclegu na Majorce, znalazłam ich masę, a to przecież tylko wyspa! Polacy są wszędzie i chętnie nocują Polaków. Przekonałam się o tym w Kopenhadze i Berlinie, więc jeśli obawiasz się, że bariera językowa nie pozwoli Ci dogadać się z hostem, to wystarczy, że wyszukasz osoby znające język polski. W menu jest taka opcja. :)

 

A co, gdy ktoś Cię wystawi?

Nie wystawi. Nie myśl tak. A jeśli Cię wystawi, to i Ty wystaw mu negatywną opinię i wejdź na którąś z grup “Couchsurfing last minute”. Ja nie musiałam z nich korzystać, ale podobno zawsze znajdzie się jakaś dobra duszyczka, która zrozumie Twoją sytuację i pomoże.

 

Sexsurfing – czy to prawda?

Nie wiem. Mi się nie zdarzyło, żebym otrzymała propozycję seksu, ale czytałam wpisy na anglojęzycznych blogach o tym, że są one dość popularne. Chociaż zastanawiam się, czy nie były bardziej popularne kilka lat temu. Teraz, gdy mamy tyle aplikacji służących randkowaniu, nie wiem, czy sexsurfing nadal ma sens. Wiecie jak to jest, co kto lubi. ;)

 

Jak znaleźć nocleg przez Couchsurfing

 

Couchsurfing – jak zacząć?

Właściwie to tak, jak na każdym innym portalu społecznościowym. Od wypełnienia swojego profilu. Dobrze jest się tam rozpisać i w ciekawy sposób opowiedzieć o sobie. Twój przyszły host musi Cię poznać, a najlepiej, żeby od razu Cię polubił! Polecam poświęcić na to trochę czasu i wymyślić coś wyjątkowego, coś lepszego od “kocham podróże i lubię dobrą muzykę”. Wszyscy couchsurferzy kochają podróże! Do tego bardzo ważne jest zdjęcie. Najlepsze wrażenie robi uśmiechnięta od ucha do ucha buźka, fajnie jest też dodać zdjęcie z innymi couchsurferami, lub po prostu z przyjaciółmi. Wyglądasz wtedy na osobę towarzyską, a jeśli planujesz nocować przez CS to raczej powinieneś być towarzyski. :)

 

Zrozumieć ideę!

Couchsurfing to więcej niż darmowe noclegi. Owszem, udowadniają one, że można podróżować nie mając grubego portfela i to jest super, ale poza tym niosą one wiele innych korzyści. Serio! Jakich?

 1. Nikt nie opowie Ci o mieście/państwie, które odwiedzasz tyle, co jego mieszkańcy. Zaangażowany host oprowadzi Cię po ciekawych miejscach w okolicy, przedstawi historie, których nie usłyszałbyś od przewodnika. Ja dzięki takim anegdotkom stworzyłam po powrocie z Kopenhagi tekst: 8 rzeczy, które zaskoczyły mnie w Danii. 
 2. Spróbujesz miejscowej kuchni.
 3. Poćwiczysz języki!
 4. Poznasz inne spojrzenie na świat, wniesiesz coś świeżego do swoich dotychczasowych poglądów, rozwiniesz skrzydła, naładujesz akumulatorki. Pamiętaj, zwykli nudni ludzie nie udostępnialiby swoich kanap dla innych zwykłych, nudnych ludzi. Ty jesteś fajny i oni są fajni, razem możecie zrobić tylko coś fajnego!
 5. Może też uda Ci się wnieść małą cegiełkę do poprawy wizerunku Polski i Polaków za granicą, jeśli opowiesz swoim hostom o tym, że nie wszyscy jesteśmy alkoholikami i nie wszyscy narzekamy. :)
 6. A może i zyskasz nowe znajomości?

 

Jak znaleźć nocleg przez Couchsurfing?

Pamiętaj o spersonalizowaniu swojego zapytania, to podstawa. Wynika to po prostu z kultury i szacunku do drugiego człowieka. Jeśli ktoś ma Cię przenocować, to trochę głupio wysłać mu jedno z 20 takich samych zaproszeń. Po takim zapytaniu od razu widać, że jest powielane! W związku z poszukiwaniem hosta mam dla Ciebie parę przydatnych rad:

 1. Szukaj noclegu miesiąc do 2 tygodni przed wyjazdem.
 2. Znajdź coś, co łączy Ciebie i hosta i nawiąż do tego w swojej wiadomości.
 3. Wybierz informację z profilu gospodarza, która Cię zainteresowała i zapytaj go o nią.
 4. Wysyłaj rozbudowane wiadomości, wtedy widać, że Ci zależy i że się starasz.
 5. Bądź miły, zaoferuj coś od siebie. Jakiś drobny prezent z Polski, lub zapytaj, czego potrzebowałby Twój host. (Tylko nie zapomnij potem mu tego przywieźć!)
 6. Wyślij około 10 do 15 zapytań, najlepiej do osób, które logowały się w przeciągu ostatniego miesiąca. Wtedy masz większe szanse, że użytkownik odczyta Twoją wiadomość i na nią odpowie.
 7. Oferuj nocleg. Dlaczego ktoś ma Ciebie przenocować, skoro Ty nie chcesz przenocować kogoś innego?

 

To wszystko, co chciałam Ci przekazać na temat couchsurfingu. Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, śmiało pisz, postaram się odpowiedź. Jestem też ciekawa Twojej opinii, co do tej formy podróżowania. Będzie mi miło, jeśli zechcesz się nią podzielić.

 

Do następnego czytania!

Ania

Follow

 

Kółkom też będzie miło, jeśli ich użyjesz i podzielisz się ze znajomymi tym wpisem!

POLECANE WPISY:

100 PLN zniżki na AIRBNB

Wskocz na Facebooka

Studencka grupa wsparcia