fbpx

Erasmus – jak wyjechać? Wydrukuj listę zadań do zrobienia.

erasmus jak wyjechać
Mówi się, że Erasmus to strasznie skomplikowana sprawa, że papierologia i biurokracja. A wszystko tak naprawdę zależy od Twojej organizacji. Załatwienie tego wszystkiego nie jest bardzo skomplikowane. Oczywiście, trzeba trochę nad tym posiedzieć, poszukać ale nie jest tak ciężko, jak wszyscy o tym mówią. Postanowiłam jednak ułatwić Ci to zadanie i podzieliłam cały proces na bardzo małe kroczki, które poprowadzą Cię przez całą procedurę. Dzisiaj będzie tak merytorycznie, że bardziej się już nie da. Na końcu wpisu znajdziesz też skróconą listę rzeczy do zrobienia przed Erasmusem. To zaczynamy!
 

 

Erasmus – jak wyjechać?

 

LEKTURA OBOWIĄZKOWA: Jeszcze nim cokolwiek zrobisz odszukaj na stronie Erasmusa Twojej uczelni informator dla wyjeżdżających. Tam znajdziesz specyficzne dla każdego uniwersytetu regulacje dotyczące wyjazdu, informacje o wysokości przyznawanego  stypendium i wiele różnych regulacji. To Twoja wyrocznia. Mój poradnik to chronologiczne posegregowane ogólne kroki. Wiele regulacji różni się od uczelni do uczelni i nie jestem w stanie ich przedstawić. Jednakże, gdy już przeczytasz informator:

 

 
1. Wybierz uczelnię. Twój instytut/katedra/wydział ma podpisane umowy z różnymi uczelniami w Europie. Wystarczy, że wejdziesz na odpowiednią stronę i sprawdzisz, do jakiego kraju możesz pojechać. Gotowe?
Okej, czyli teraz możesz wygodnie się rozsiąść i rozpocząć podróż po marzeniach. Czas wybrać miejsce, do którego chcesz pojechać! Pewnie już w głębi duszy to czujesz. Czujesz, czy kręci Cię elegancka Francja, gorące południe czy północna nowoczesność. 
 
Uwaga: Jeżeli umowy podpisuje Twój wydział, a nie instytut sprawdź, czy dana uczelnia ma w swojej ofercie kierunek podobny do Twojego. Musisz w końcu coś studiować.
 
2. Aplikuj.  Wypełnienie aplikacji to 15 minut!
 • Drukujesz i wypełniasz formularz aplikacyjny.
 • Prosisz w dziekanacie o zaświadczenie o średniej ocen.  Jeżeli dużo się udzielasz możesz załączyć też potwierdzenia udziału w projektach, konkursach i wyjazdach studenckich.
 • Składasz aplikację u koordynatora projektu. (Zapytaj znajomych, kto nim jest lub sprawdź na stronie.)
To pierwszy krok, który musisz wykonać, żeby wyjechać na Erasmusa i nie jest on zobowiązujący. To znaczy, że nawet, gdy się wahasz nie odkładaj aplikacji. Możesz jeszcze zrezygnować. Szkoda byłoby nie aplikować, a później żałować.
 
Nie przejmuj się tym, że masz niską średnią. Próbuj! Dużo ludzi rezygnuje później z wyjazdu a tylko będąc na liście rezerwowych możesz wyjechać. Tak było ze mną. Byłam pierwsza w kolejce i wskoczyłam na miejsce dziewczyny, która zrezygnowała. Nikt więcej zresztą nie zrezygnował, a dziewczyny, które były za mną też wyjechały! Bo były uparte, dążyły do celu i wierciły uczelni dziurę w brzuchu. Dziekan przyznał im dodatkowe fundusze. ;) Jak człowiek chce, to może wszystko.

 

 erasmus jak wyjechac

 

 

 Juhu! Dostałem się! I co teraz?

 

Teraz zainteresuj się swoją przyszłą uczelnią.
 • Sprawdź na ich stronie czy wymagają potwierdzenia zakwalifikowania przez uczelnię czy wystarczy im wiadomość od Ciebie. Jeżeli wymagane jest potwierdzenie przez uczelnię, napisz do swojego biura Erasmusa.
 • Sprawdź na stronie uczelni, jakie są kolejne kroki. Co i do kiedy masz im wysłać, gdzie się zalogować oraz gdzie znajdują się przedmioty, które możesz wybrać.

 

 

Kroki wypełniania Learning Agreement (LA)

 

 

Learning Agreement – to najważniejszy dokument, który będziesz musiał wypełnić. Pokazuje on, jakie przedmioty będziesz studiować na uczelni partnerskiej zamiast tych w Polsce. Przedmioty powinny być do siebe podobne ale nie muszą być identyczne.

 

 1. Musisz wiedzieć, ile punktów ECTS masz zebrać za granicą. Zwykle jest to 30, bo tyle dostałbyś w Polsce. Jeżeli uczelnia partnerska nie oferuje zbyt wielu przedmiotów odpowiadających Twoim studiom, to brakujące punkty ECTS będziesz nadrabiał w kraju.
 2. Następnie szukasz informacji dla Erasmusów na stronie uczelni partnerskiej i dowiadujesz się, gdzie znajdziesz katalog przedmiotów.
 3. Wybierasz przedmioty, które odpowiadają przedmiotom w Polsce i niosą ze sobą korzystną liczbę punktów ECTS.
 4. Zagadujesz koordynatora Erasmusa, czy uważa Twój wybór za słuszny.
 5. Wypełniasz LA wpisując przedmioty, które studiowałbyś w Polsce i te które odpowiadają im na uczelni zagranicznej.
 6. Biegniesz po podpis koordynatora Erasmusa i dziekana wydziału.
 7. Wysyłasz do uczelni partnerskiej, zależnie jak sobie tego życzą: pocztą mailową lub tradycyjną, wraz z pozostałymi dokumentami, których wymagają.

Pamiętaj, aby zawsze zachować kopie dokumentów dla siebie!

 

Jesteś już na półmetku! Teraz czekaj na odesłanie podpisanego LA przez uczelnię z zagranicy. Możesz ich trochę pośpieszyć, jeżeli długo się nie odzywają. Szczególnie Włochów trzeba pośpieszać.

 

eramsus jak wyjechac

Gdy otrzymasz podpisany przez uczelnię partnerską Learning Agreement.

 

 1. Załóż konto walutowe!
 2. Sprawdź w informatorze, czego wymaga Twoja uczelnia do podpisania umowy. U mnie był to: “wniosek wyjazdowy”, potwierdzenie przyjęcia od uczelni partnerskiej, formularz z nr konta bankowego, kserokopia LA. Zbierz te dokumenty.
 3. Umów się z pracownikami biura Eramsusa na podpisanie umowy.
 4. Wyrób kartę EKUS, która umożliwi Ci wizytę u lekarza, gdy będziesz na miejscu. Karta jest darmowa i wyrabiają ją na miejscu w oddziałach NFZ.
 5. Wykup bilet i jedź na Erasmusa!

 

BONUS! Lista rzeczy do zrobienia przed Erasmusem!

 

A teraz możesz sobie wydrukować listę rzeczy do zrobienia przed Erasmusem. Opisałam wszystkie kroki w bardzo skrótowej formie, więc ważne byś znał ten tekst przed skorzystaniem z listy. Obok każdego zadania, które musisz wykonać znajduje się kwadracik, byś mógł obserwować postępy swojej pracy. Nie przejmuj się, że kwadracików jest tak wiele. Po prostu podzieliłam cały proces na bardzo małe kroczki, by jeszcze bardziej Ci go ułatwić.

 

 

POBIERZ LISTĘ RZECZY DO ZROBIENIA PRZED ERASMUSEM

 
 

Mam nadzieję, że po tym wpisie wyjazd na Erasmusa nie będzie dla Was już tak skomplikowanym przedsięwzięciem. Starałam się rozłożyć całą procedurę na jak najmniejsze kroczki, co kosztowało mnie dużo pracy ale efekt się opłacił. W końcu jest gdzieś w tej sieci miejsce, które to wszystko objaśnia, bo gdy ja aplikowałam i biegałam z papierami nie miałam takiej pomocy. Korzystajcie, ile się da i polecajcie swoim znajomym, którzy też planują wyjazd na Erasmusa. To na pewno ułatwi im sprawę!

 

Do następnego czytania!

Ania

 

PS Planuję zrobić Q&A dotyczące Erasmusa. Podawajcie pytania, które Was dręczą w komentarzach lub na maila. Piszcie też, jeżeli macie jakieś wątpliwości czy rozterki. Postaram się pomóc!

POLECANE WPISY:

100 PLN zniżki na AIRBNB

Wskocz na Facebooka

Studencka grupa wsparcia