fbpx

Jak codziennie używać języka obcego? Ostatni punkt na pewno Cię zaskoczy.

jak codziennie używać języka obcego

Tak sobie siedzę we włoskiej knajpce z włoską kawą u boku i myślę sobie, ile okazji mnie tu spotyka, by ćwiczyć języki. A potem myślę sobie, że w sumie, to w Polsce też nie było tak źle, bo korzystałam z czego się dało, by używać języka obcego, a dało się wiele. W kraju można codziennie ćwiczyć język i o ile jest się sumiennym, rozwinąć go tak dobrze, jak rozwija go Ania na Erasmusie.

 

Jak codziennie używać języka obcego?

 

 1. Myśl w języku obcym.

To niezaprzeczalnie najlepszy sposób, by rozwinąć swoje umiejętności językowe. Możesz nigdy nie wyjechać za granicę, możesz nigdy nie zobaczyć obcokrajowca na swoim podwórku, a język będziesz znał, bo myślisz po innemu, czyli jesteś prawie jak native speaker. W sumie to stwierdzam, że myślenie w języku obcym jest koniecznie, żeby nauczyć się dobrze jakiegokolwiek języka. Zdecydowanie!

 

2. Czatuj z obcokrajowcami.

Jak już Ci się znudzi gadanie ze samym sobą, to możesz sobie w magicznym internecie znaleźć kolegę lub koleżankę i z nim prowadzić rozległe dyskusje o życiu i śmierci. Oprócz tego, że rozwiniesz swój język, to zyskasz nowego znajomego. A znam takich, co i miłość zyskali! Taka tak nauka języków romantyczna.

 

3. Czytaj w języku obcym.

Wchodzimy na wyższy level. Pardon, poziom! Teraz to już nie wystarczy pomyśleć, już nie wystarczy wysłać wiadomości. Teraz to trzeba iść do biblioteki, albo księgarni i zapytać o książki i gazety obcojęzyczne. Ajajaj, tyle roboty! Ewentualnie można też poszukać w internecie i zgrać na czytnik. Tylko nie na telefon lub tablet. Nie chcemy przecież być ślepymi poliglotami, bo na co nam te języki, jak świata nie zobaczymy!

 

jak uzywac jezyka obcego

 

4. Znajdź sobie partnera do rozmów.

Teraz zdradzę Ci sztuczkę życia. Wchodzisz na portal Zuckerberga wpisujesz coś jak Language Exchange + Twoje miasto i dodajesz się do grupy, która się tam pojawiła. Oczywiście jeśli mieszkasz w małej mieścinie, wpisujesz nazwę najbliższej dużej miejscowości, bo w Szczebrzeszynie nikt poza Tobą nie uczy się chińskiego. Super, jeżeli znajdziesz sobie native speakera do tandemu, ale Polak też będzie w porządku. Będzie nawet lepszy, jeżeli dopiero zaczynasz naukę.

 

5. I teraz najdziwniejsze – mów do swoich zwierzaków w języku obcym!

Ta Ania, zawsze ma jakieś dziwne pomysły! Okej, ale pomyślcie ile razy gadacie do zwierząt w ciągu dnia. Zmiana języka będzie tylko dodatkową możliwością ćwiczenia go, a zwierzak i tak Cię zrozumie, przecież one wszystko rozumieją. Rozmawianie z domownikami w obcym języku jest opcją idealną, ale jeżeli ci języka nie znają, to mówienie do nich po chińsku byłoby trochę dziwne. Zwierzętom nie powinno to przeszkadzać, a ewentualnie będziesz mógł poszczycić się psem poliglotą.


 

Okej, mam nadzieję, że nikt już nie ma wątpliwości w jakim języku układa dzisiaj swoje myśli, z jakimi ludźmi się zadaje, jakie książki czyta i jak woła swojego pieska. Dodatkowo, jeżeli brakowałoby Ci możliwości korzystania z języka obcego, to proszę bardzo napisz swój komentarz w języku, którego się uczysz, a ja pobawię się później z Google Translate i spróbuję coś zrozumieć.  Oczywiście polszczyzny uczymy się całe życie, więc komentarze w tym języku również są na miejscu.

 

Do następnego czytania!

Ania

Teraz koniecznie przeczytaj jeszcze to:

Jak uczyć się słówek szybko i na zawsze. Kompleksowy poradnik.

Lekcje języka przez Skype’a. Dlaczego warto?

Wyzwanie: Miesiąc systematycznej nauki.

POLECANE WPISY:

100 PLN zniżki na AIRBNB

Wskocz na Facebooka

Studencka grupa wsparcia