fbpx

Jak przenieść bloga z Bloggera na WordPressa. Najprostszy poradnik w sieci.

jak przenieść bloga z Bloggera na Wordpressa

W tym tekście opisałam wszystkie niezbędne kroki związane z przenoszeniem bloga z jednej platformy na drugą. Od razu zaznaczam, że jestem technologicznym beztalenciem i wpis jest kierowany do osób takich jak ja. Jeśli nie masz zielonego pojęcia jak przenieść bloga z Bloggera na WordPressa, a już od dawna marzysz o tym, żeby był piękny i profesjonalnie wyglądał, to ten wpis jest dla Ciebie.

 

Jak przenieść bloga z Bloggera na WordPressa.

 

1. Wybierz sobie szablon.

Płatne szablony są zwykle bardziej rozbudowane, ciekawsze i oryginalniejsze od tych bezpłatnych. Możesz poszukać ich u wujka Google, albo tak jak ja na themeforest.net. Ceny wahają się tam między 40 a 50 dolarami za gotowy szablon. Możesz też zlecić komuś jego przygotowanie, ale wtedy cena takiego luksusu znacznie wzrośnie. Ja szukałam mojego wymarzonego szablonu przez cały lipiec. Przejrzałam wszystkie propozycje themeforest. Mój idealny szablon jeszcze wtedy nie istniał.  Znalazłam go dopiero w październiku.

 

Jeśli podoba Ci się szablon innego blogera, możesz sprawdzić jak się on nazywa (ten szablon, nie bloger) i gdzie można go znaleźć dzięki tej wyszukiwarce.

 

2. Wybierz sobie domenę.

Masz już szablon z Twych snów, teraz potrzeba Ci domeny. Możesz oczywiście korzystać z darmowej domeny WordPressa. Albo nie. Nie możesz. Bez sensu, z deszczu pod rynnę? Chyba nie chcesz, żeby Twój blog nazywał się tak:

najlepszanazwazswiata.wordpress.com

No właśnie. Ja kupiłam swoją domenę na aftermarket.pl. Można tam od razu zarejestrować domenę na swoim profilu klikając Domeny – rejestruj domeny. Wtedy Twoja domena będzie wyglądać tak, jak Ci się tylko podoba.

najlepszanazwaswiata.pl

 

… że po roku będziesz musiał ponownie zapłacić za domenę. Niestety już nieco więcej. 

 

3. Wykup hosting.

Hosting zapewnia Twojemu blogowi to konkretne “fizyczne” miejsce na serwerze i jest konieczny przy przenosinach na WP. Ja korzystam z usług Opiekuna Bloga. Na początek 5 tys. UU kosztuje zaledwie 99 PLN i to aktualnie najtańsza opcja, jaką znalazłam. (UU – unikalni użytkownicy zaglądający na Twojego bloga.) Do tego składając zamówienie z tego linka i używając kodu rabatowego: bluek otrzymasz jeszcze 10% zniżki.  Jeżeli potrzebujesz większy hosting to:

 • do 5 tys. UU kosztuje 99 PLN
 • do 15 tys. UU – 199 PLN,
 • 30 tys. UU – 299 PLN,
 • 75 tys. UU – 499 PLN.

 

Oczywiście do pozostałych pakietów również obowiązuje zniżka. Kiedyś korzystałam z usług innej firmy, ale po tym jak przez 3 dni mój blog nie istniał przeszłam do Opiekuna i jestem bardzo zadowolona.

Teraz zaczyna się najfajniejsza część przenoszenia Twojego bloga, bo właściwie to po opłaceniu hostingu nie musisz robić nic!  No tak, Opiekun Bloga zajmie się  przeniesieniem wpisów, komentarzy, zdjęć, przekierowaniem i ustawieniem domeny i to wszyściutko za free! Gdy zauważysz, że przy migracji bloga wynikły jakieś błędy pisz do nich, chętnie pomogą.

 

jak przenieść bloga z Bloggera na WordPressa

 

4. Wgraj szablon.

Teraz pora wgrać szablon, który zakupiłeś. Wejdź w kokpit WP a następnie:

 1. Kliknij w Wygląd –> Motywy
 2. Kliknij w Dodaj nowy –> Wyślij motyw na serwer –> wgraj plik. Teraz wybierz plik z szablonem.
 3. Zainstaluj teraz –> Włącz.

I gotowe! Teraz możesz dostosować swój szablon oraz dodać różnego rodzaju wtyczki np. do mediów społecznościowych.

 

5. Przenieś komentarze.

Komentarze z Bloggera zostaną przeniesione razem z całym blogiem, chyba, że korzystałeś z Disqusa. Wtedy komentarze dodane w tym systemie należy przenieść ręcznie. (WAŻNE: Jeżeli zdecydowałeś się na usługi hostingowe Opiekuna Bloga, to oni przeniosą nawet komentarze z Disqusa, więc ten punkt Cię nie dotyczy.) A robi się to tak:

 1. Pobierasz wtyczkę Disqusa w swoim panelu WordPress.
 2. Wchodzisz w ustawienia wtyczki, dodajesz nowego bloga i wybierasz Export comments to Disqus. Wtedy komentarze, które wcześniej zostały przeniesione z Bloggera na WP zostaną przeniesione z WP do Disqusa.
 3. Później wchodzisz na stronę disqus.com/admin/. Wybierasz Discussions – Tools – Start URL Maper – you can download a CSV here. Pobierasz plik, w którym znajdują się linki do wpisów na Twoim starym blogu.
 4. Teraz czeka Cię trochę pracy, bo musisz wprowadzić w prawej kolumnie linki do tych samych wpisów z nowej strony bloga.
 5. Następnie wracasz do miejsca, z którego pobrałeś plik i wgrywasz wersję z wpisanymi przez Ciebie linkami. Komentarze powinny migrować w przeciągu doby.

 

U mnie wyglądało to tak, że musiałam wysyłać pliki z 10 linkami, bo Disqus nie chciał przesyłać większej ilości komentarzy za jednym razem. Wiele komentarzy w ogóle się nie przeniosło, chociaż na starym blogu pod tymi wpisami toczyły się fajne dyskusje. Trochę mi tego szkoda, ale na razie odpuściłam.

 

6. Przekieruj na nową stronę.

Najpierw poinformuj swoich czytelników o tym, że blog będzie od teraz funkcjonował pod inną domeną. Ja jeszcze przez miesiąc po przeniesieniu bloga dodawałam zajawki na starej stronie, by upewnić się, że dotrę do całej publiki. Przekierowanie polega na tym, że osoby, które będą chciały odwiedzić Twoją starą stronę, zostaną przeniesione na tą nową. W tym celu trzeba trochę poczarować.

 1. Zainstaluj i włącz wtyczkę Blogger to WordPress od rtCamp.
 2. Wybierz Narzędzia – Blogger to WordPress Redirection – Start Configuration – Get Code. Skopiuj kod.
 3. Wejdź na panel Bloggera i wybierz Szablon, a następnie Utwórz/przywróć kopię zapasową – Pobierz pełny szablon.
 4. Kliknij Edytuj kod HTML, zaznacz całość i wklej tam kod, który wcześniej skopiowałeś. Zapisz szablon i gotowe! :)

 

To do list

 1. Obeznać się z kokpitem WordPressa.
 2. Dostosować szablon do własnych potrzeb.
 3. Zainstalować wtyczki odpowiedzialne za: widżet Facebooka, Google Analytics,  ikonki do portalów społecznościowych.
 4. Sprawdzić czy wszystkie zdjęcia dobrze się wgrały.
 5. Napisać do Bloglovin z prośbą o przeniesienie osób obserwujących bloga na konto nowej strony.
 6. Napisać do innych katalogów blogowych, z prośbą o zmienienie adresu bloga. (Chyba, że już wcześniej miałeś własną domenę.)
 7. Zmienić adres bloga na: Facebooku, Google Plus, Twitterze, Instagramie, Disqusie. Wszędzie, gdzie mógłby znajdować się stary adres.
 8. Poinformować swoich czytelników o nowej stronie! Zdecydowanie najprzyjemniejsza część.
 9. Rozkoszować się pięknym blogaskiem.

 

Więcej grzechów nie pamiętam, a może sobie nie przypominam.  Mam nadzieję, że jasno wyjaśniłam cały proces i wiecie już jak przenieść bloga z Bloggera na WordPressa, ale jakby co, zawsze możecie pytać. Najwyżej nie będę znała odpowiedzi. ;) Zielonym powinno pomóc, zaawansowanych raczej nie będzie interesować.  Powodzenia przy przenosinach i  dużo szczęścia w nowym, blogowym życiu. :)

do następnego czytania!

Ania

Pytanie niespodzianka, bo napisane na biało. Nie wszyscy je widzą. Czy ktoś też zarapował a robi się to tak? ;)

POLECANE WPISY:

100 PLN zniżki na AIRBNB

Wskocz na Facebooka

Studencka grupa wsparcia

Close Menu