fbpx

Jak przygotować się do studiów. Poradnik dla Pierwszaka! ;)

jak przygotwać się do studiów

Na początku składam Ci serdeczne gratulacje dostania się na studia! Jesteś u progu świetnej przygody, a ten blog jest od tego, by Ci tę przygodę uprzyjemnić! Także składam na Twoje ręce gorące gratki, przesyłam bukiet kwiatów, torcik i baloniki, a zaraz po tym, opowiem Ci, jak możesz już teraz przygotować się na studia, by dobrze je rozpocząć i nie narobić sobie niepotrzebnych problemów i stresu już na początku! Także zaczynajmy!

1. Przeczytaj mojego bezpłatnego e-booka: Elementarz Studenta - jak wyglądają studia?

Jako pierwszy punkt, bo uważam go za najprzydatniejszy!

Na pierwszym roku z powodu stresu i nadmiaru nauki wylądowałam w szpitalu z kołataniem serca. Wtedy postanowiłam, że NIGDY nie dopuszczę do tego ponownie. Zaczęłam zagłębiać się w tajniki efektywnej nauki. Ponad 3 lata prowadzę najpopularniejszego bloga studenckiego w Polsce. Nie raz słyszałam już słowa studentów: “Żałuję, że nie znałam Twojego bloga na początku studiów!” Stworzyłam tego e-booka, by pomóc studentom pierwszego roku odnaleźć się w tych nowych warunkach, by nigdy nie spotkało ich to, co mnie. Ten e-book zaoszczędzi Ci niepotrzebnego zamętu na początku studiów, 

Co znajdziesz w e-booku?

  1. Informacje o tym, jak wygląda struktura uczelni
  2. Porady na temat tego, jak zwracać się do wykładowców
  3. Jak napisać wiadomość do wykładowcy
  4. Informacje o tym, jak poprawie zapisywać nazwy kierunków, struktur uczelnianych itp
  5. Jakie formy przybierają zajęcia na uczelni
  6. Jak nazywa się testy wiedzy na uczelni
  7. Jak naprawdę wygląda sesja egzaminacyjna
  8. Jak wygląda system oceniania
  9. Po co jest Samorząd Studencki
  10. Poznasz inne rozwiązania problemów świeżego studenta!
Elementarz Studenta

POBIERZ BEZPŁATNEGO E-BOOKA!

Dopiero zaczynasz studencką przygodę? Pobierz e-book: “Elementarz Studenta. Czym różnią się studia od szkoły?”

2. Wyznacz swój plan i cele na studia!

Początek studiów to idealny moment, żeby zastanowić się, co podczas tych studiów chcesz osiągnąć, czego spróbować, jakie doświadczenie zdobyć! Studia to nie tylko chodzenie na uczelnie 5x w tygodniu. Sposobów na przejście przez studia jest naprawdę wiele. Warto więc wymyślić swój własny pomysł i się nim kierować, zamiast bujać się z kąta w kąt przez 5 lat. Moim planem był minimalizm studencki. Na czym on polegał? Przeczytasz tutaj: Minimalizm studencki czyli studia bez spiny. Krótko mówiąc zależało mi na czasie dla siebie – nie na ocenach. Skupiłam się na przedmiotach, które mnie rozwijały, a pozostałe olewałam. Wystarczyła mi trója, chociaż przez techniki efektywnej nauki nie umiałam już później mieć trój. :D Okej, ale Twój pomysł, Twój plan może być inny. Możesz chcieć otrzymywać stypendium naukowe. Warto to wcześniej zaplanować, bo żeby je dostawać trzeba się nieco bardziej udzielać niż przeciętny student. Jeśli pomyślisz o tym zawczasu, nie zdziwisz się za rok, że sama średnia Ci nie wystarcza i co teraz… Niektórzy chcą udzielać się Samorządzie Studenckim. Dowiedz się więc, jak się do niego dostać. Chcesz pojechać na Erasmusa? Dowiedz się, jaką średnią musisz mieć i gdzie w ogóle możesz jechać z Twojej uczelni. Przemyśl, co chcesz osiągnąć przez te studia i przygotuj się do tego. :) 

jak przygotwać się do studiów

3. Zainteresuj się!

Myślę, że nie jest to punkt obowiązkowy, ale jego realizacja dużo zmienia! Jeśli wcześniej zapoznasz się z osobami nauczającymi w Twoim instytucie/ katedrze, może to procentować w przyszłości. Sprawdz sylabus, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, dowiedz się, kto jest rektorem uczelni, jak wyglądają i nazywają się poszczególni dziekani. Taka rundka zapoznawcza po stronie internetowej, może wiele później ułatwić.  Przejrzyj też sobie listę kół naukowych działających na Twojej uczelni. Może chcesz do jakiegoś dołączyć? Zainteresuj się projektami, które prowadzi Twoja uczelnia, to może być początek zupełnie nowej pasji! Naprawdę warto dokładnie zapoznać się z ofertą uniwersytetu!

jak przygotwać się do studiów

4. Jak się zabrać za szukanie lokum?

Szukanie mieszkania na studiach zawsze mnie wykańczało. Na rynku jest tyle dziwnych ofert! Chodząc po mieszkaniach musisz być bardzo ostrożna i zwracać uwagę na masę szczegółów. Z perspektywy czasu myślę sobie, że gdybym na pierwszym roku trafiła fajne mieszkanie, dogadałabym się z właścicielem, żeby zostać w nim na całe 5 lat. To sporo by ułatwiło! Jak dotąd wynajmowałam 6 mieszkań, więc wiem już na co warto uważać. Napisałam na ten temat tekst a komentarze pod nim to złoto! Tutaj możesz się z nim zapoznać: Jak wynająć pokój na studiach? 

Poza tym, mieszkałam też w akademiku. Nie napisałam całego wpisu na ten temat, chociaż myślę, że warto by to zrobić, jednak dużo opisałam tutaj: Miesiąc w akademiku – moje wrażenia.  Oczywiście każdy akademik jest inny. Ja miałam szczęście mieszkać w pokoju typu studio, które wyglądało jak mini mieszkanie w akademiku. Mieliśmy własną mini kuchnię, łazienkę i dwa pokoje dla siebie. Rozumiem jednak, jeśli nie masz ochoty mieszkać z kimś w pokoju 2-osobowym i wolisz poszukać mieszkania. :)

Znam dwie szkoły poszukiwań. Są osoby, które zaczynają już teraz, żeby wynajmować mieszkanie od sierpnia i mieć coś zaklepanego. Inni wolą poczekać tak do około 10 września, żeby wynajmować pokój dopiero od października i nie płacić dodatkowo za miesiące wakacyjne. Wybór strategii zależy od Ciebie. Pierwsza oznacza łatwiejsze znalezienie mieszkania o dobrym standardzie, druga natomiast czegoś tańszego. ;)

A gdy już będziesz się przeprowadzać, to koniecznie pobierz sobie listę rzeczy do zabrania na studia, która znacznie ułatwi Ci pakowanie i przeprowadzkę!

jak przygotwać się do studiów

5. Wykorzystaj najdłuższe wakacje w swoim życiu i rozwijaj się!

No i na koniec najważniejsze. To, co dzieje się tu i teraz. Korzystaj z najdłuższych wakacji w swoim życiu! Nigdy już nie będziesz mieć takiej okazji na rozwój jak teraz. Gorąco polecam Ci zapoznać się z moimi pomysłami na aktywności w tym czasie, a przede wszystkim z wpisem o najważniejszym kroku, jaki zrobiłam dla swojego rozwoju! Myślę, że to może być równie przełomowy krok dla Ciebie. ;) Szkoda zmarnować tak długie wakacje na oczekiwanie na studia. Wykorzystaj ten czas świadomie!

A teraz pochwalcie się moje drogie kangury, gdzie się dostałyście? ;D

Do następnegp czytania!

Ania

POLECANE WPISY:

100 PLN zniżki na AIRBNB

Wskocz na Facebooka

Studencka grupa wsparcia