fbpx

Jak uczyć się systematycznie? Wyzwanie: Miesiąc Systematycznej Nauki!

jak uczyć się systematycznie

Drogie studenciaki! Ogłaszam 3. już na tym blogu Wyzwanie: Miesiąc Systematycznej Nauki. Każde wyzwanie staram się jakoś udoskonalać, wprowadzić coś nowego. Pamiętam, że pierwszy raz organizowałam to wyzwanie głównie po to, żeby sprawdzić, czy systematyczna daje efekty. Czy to nie jest przypadkiem przereklamowana zabawa. Teraz, kiedy rusza 3. edycja wyzwania mogę Ci od razu powiedzieć, jakich efekty otrzymasz, ucząc się systematycznie. Na początek jednak może o tym, na czym polega wyzwanie.

 

 

Na czym polega wyzwanie: Miesiąc Systematycznej Nauki?

 

 

jak uczyć się systematycznie

 

 

1. Codziennie po powrocie z uczelni przerabiamy materiał z danego dnia. Ewentualnie, jeżeli zajęcia kończą się późno wieczorem, można to przełożyć na rano lub następny dzień. Systematyczność jest tutaj jednak rozumiana bardziej jako “codziennie” niż “co dwa dni”. Na pewno nie jako „co tydzień”.

2. Drukujemy lub prowadzimy w zeszycie tabelę postępów. Codziennie notujemy: czas nauki, metodę którą wybraliśmy np. czytanie i powtarzanie, tworzenie map myśli, pałac myśli itd., przedmioty, których się uczyliśmy.

3. Bardziej zaangażowani mogą w weekend robić tygodniowe powtórki.

4. Jeżeli nie jesteś studentem ani uczniem, to w Twoim przypadku wyzwanie może dotyczyć jakiejkolwiek umiejętności, którą chciałbyś opanować i wykonywać systematycznie. Ja w zeszłym roku uczyłam się systematycznie włoskiego.

 

Dołącz do wyzwania tutaj, a wyślę Ci arkusz śledzenia postępów, a wkrótce pierwszego maila z motywacją i praktycznym wyjaśnieniem tego, jak działa nasza pamięć. Przyda Ci się, jeżeli chcesz zapamiętywać na dłużej, to dobrze jest wiedzieć, jak to fizycznie funkcjonuje. Zapisy do 31.10.2017 do godziny 23:59.

 

ZAPISY ZAKOŃCZYŁY SIĘ. JEŚLI CHCESZ OTRZYMAĆ POWIADOMIENIE O KOLEJNEJ AKCJI KLIKNIJ TUTAJ

 

 

Co zmieni się w Twoim życiu, jeżeli dołączysz do wyzwania:

 

 

jak uczyć się systematycznie

 

 

Przeprowadziłam już 2 takie wyzwania i z tego powodu mogę powiedzieć Wam, jakie będą efekty systematycznej nauki. Wiem to po prostu z własnego doświadczenia, jak i z opisów uczestników.

 

1. Nieoczywistym efektem ubocznym, ale i krótkotrwałym jest uczucie, że się nie umie. Gdy uczymy się systematycznie, to potrzebujemy mniej czasu na naukę przed samym kolokwium lub egzaminem. A właściwie na powtórkę, co skutkuje pewnym niepokojem o stan swojej wiedzy. Wolę Was uprzedzić, bo niepokój ten jest bezzasadny. Jeżeli odpowiednio przetestowaliście swoją wiedzę np. dzień lub dwa wcześniej, to ją posiadacie. I to, że wydaje Wam się, że za mało się uczyliście, jest normalne przy systematycznej nauce. Jak sprawdzać swoją wiedzę pisałam w tekście: Skąd masz wiedzieć, że już się nauczyłeś? Czyli jak sprawdzać, czy nauka przynosi efekty.

 

2. Po Miesiącu Systematycznej Nauki będziesz też wiedzieć, jakie specyficzne przedmioty z Twojego kierunku nadają i nie nadają sie do tego sposobu nauki. U mnie np. po pierwszej edycji odpadły tłumaczenia, a akcent postawiłam na językoznawstwo. Systematyczna nauka idealnie pasowała do tego przedmiotu i później miałam już zawsze czwórki i piątki w indeksie.

 

3. Tak, tak, to prawda, że systematyczna nauka wpływa na zapamiętywanie informacji na dłużej. Nikt Cię nie okłamał i przysięgam Ci, że notatki, do których będziesz zaglądać systematycznie, będziesz pamiętać jeszcze po studiach. Ja z całych studiów najlepiej pamiętam notatki, które przerabiałam podczas pierwszej edycji wyzwania. :)

 

4. Wypracujesz sobie nawyk regularnej nauki! Czyż to nie cudowne? Podobno wystarczy 21 jeden dni, a my robimy przecież 30!

 

5. W dłuższej perspektywie wpłynie to pozytywnie na twoje oceny, ale ja zawsze podkreślam, że nie taki jest mój cel. Moim celem nigdy nie były oceny. Ani wtedy, gdy zaczynałam zgłębiać swoją wiedzę na temat efektywnej nauki, ani wtedy, gdy testowałam na sobie nowe triki i opisywałam je na blogu. Zawsze chodziło czas. Chciałam mieć go więcej dla siebie, dla moich zainteresowań, dla bloga, dla znajomych. Dlatego uznałam, że chcę uczyć się szybciej i efektywniej, bo to pozwoli mi zaoszczędzić czas.

 

6. Na pewno ograniczysz też poziom stresu. Tak jak już pisałam, na początku możesz czuć się trochę dziwnie, tak jakbyś za mało się uczył, ale z czasem to przejdzie. W dłuższej perspektywie poziom stresu się obniży, bo gdy raz sprawdzi się u Ciebie regularna nauka, to zawsze będziesz wiedzieć, że jesteś świetnie przygotowany.

 

 

Jak będzie wyglądać moje wyzwanie?

 

 

jak uczyć się systematycznie

 

 

Mówiłam o tym na Instagramie, mówiłam o tym na Facebooku, ale nie mówiłam o tym jeszcze na blogu. Nie wiem, czy są tutaj osoby, które nie śledzą mnie w innych mediach i zaglądają tylko tutaj, ale na wszelki wypadek powiem to. Studiuję teraz na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Kończę magisterkę z germanistyki (obrona listopad/grudzień). Moje wyzwanie będzie więc polegało przede wszystkim na systematycznym pisaniu pracy magisterskiej i nauce do obrony. Oczywiście postaram się również powtarzać informacje z wykładów na dziennikarstwie, ale no jak śpiewali klasycy: wszystko ma swoje priorytety.

 

 

W poprzedniej edycji również dostosowywałam wyzwanie na własne potrzeby. Wynika to z miejsca, w którym się znajduję. Potrafię się szybko uczyć, jestem zorganizowana i najgorsze lata studiów mam już za sobą. Nie stresują mnie zajęcia ani egzaminy. Mam inne potrzeby, ale pamiętam o dawnych lękach, dlatego organizuję tę akcję, żeby pomóc Wam zmienić swoje nastawienie i właściwie to obrócić studia do góry nogami. ;D Bo taki nawyk regularnej nauki naprawdę wiele zmienia!

 

 

ZAPISY ZAKOŃCZYŁY SIĘ. JEŚLI CHCESZ OTRZYMAĆ POWIADOMIENIE O KOLEJNEJ AKCJI KLIKNIJ TUTAJ

 

 

 

Chwalimy się!

 

 

Oczywiście i podczas tej akcji używamy hashtagu #MiesiacSystematycznejNauki (bez polskich znaków). Wrzucajcie swoje #studygram focie na Insta tudzież Fejsa i chwalcie się tym, w jakiej fajnej akcji bierzecie udział! Możecie też zachęcić znajomych do wzięcia udziału. Jeśli dogadasz się z koleżanką lub kolegą, to zyskasz dodatkowy motywator do regularnej nauki. Będziecie dopingować się wzajemnie, by nie ominąć żadnego dnia powtórek.

 

 

Gdzie szukamy pomocy i wsparcia? Gdzie pomagamy innym?

 

 

A jeżeli koledzy i koleżanki niechętni na wyzwanie, to zawsze dużą porcję motywacji, pomysłów i dobrego serca znajdziecie na naszej studenckiej grupie wsparcia. Nie bójcie się pytać! Tam wszyscy są przekochani! Nie dajcie się też zwieść takiej typowej, studenckiej gadaninie, którą może (mam nadzieję, że nie) spotkacie wśród swoich znajomych. Aaa, jakoś to będzie. Teraz się tym nie przejmuję. Albo: Już się uczysz?! Ja to zacznę w lutym. Dbajcie o swoje zdrowie, o swój czas i jeżeli chcecie to także o swoje oceny. Nie bądźcie typowymi studentami z memów. Takie podejście kończy się tym, że po 5 latach nerwów związanych z sesją, mózg automatycznie kojarzy naukę z czymś nerwowym, niefajnym. Po tym czasie studenciaki stają się dorosłakami. Bardzo leniwymi, żyjącymi w monotonni, nierozwijającymi się dorosłakami. Nie róbcie sobie tego.

 

Jeżeli zapisałaś lub zapisałeś się do wyzwania, to napisz mi proszę w komentarzu, co Cię do tego zmotywowało? Dlaczego uważasz, że tego potrzebujesz? To pomoże mi lepiej dopasować całe wyzwanie do Twoich potrzeb.

Do następnego czytania!

Ania

POLECANE WPISY:

100 PLN zniżki na AIRBNB

Wskocz na Facebooka

Studencka grupa wsparcia