fbpx

Jak zapamiętywać na zawsze?

jak zapamiętywać na zawsze

Wszystkie kangury w sesji solidnie wytężają umysły. Smutno jest im więc, gdy te 2 tygodnie mijają i kangury już z sesji nic nie pamiętają. Głowę zaprząta więc myśl o tym, jak to zrobić, żeby informacje nie przepadły na wieki i żeby zostały na dłużej, najlepiej na zawsze. Szkoda byłoby taki miesiąc nauki zmarnować, prawda? Dzisiaj więc porozmawiamy sobie o pewnej strategii nauki, a w głębszym sensie nawet życia! Poważny temat na poważnym blogu.

 

 

Tak się zastanówmy, kiedy informacje zostają z nami na dłużej. Gdy je raz przeczytamy przed snem? Gdy ich nie przeczytamy? Gdy zrobimy z nich notatki? Gdy nie będziemy spać, tylko wciąż się uczyć? Hmm… To chyba nie to. Należałoby zastanowić się nad konkretnymi czynnikami, które wpływają na zapamiętywanie. Zanim się nimi zajmiemy powiem wprost. Zapamiętanie informacji na dłużej wymaga wysiłku i nakładu czasu. To nie jest takie hop- siup!

 

 

3 kroki na to, jak zapamiętywać na zawsze.

 

 

jak zapamiętywać na zawsze

 

 

Krok 1. Powtarzanie.

 

 

Oczywista oczywistość powiecie! Tak, ten punkt nikogo nie zaskoczył i nawet nie miał. Wręcz przeciwnie! Niech podkreśli on to, że zapamiętanie materiału na zawsze nie jest prostą sprawą. Warto więc świadomie wybierać to, co chcemy, by zostało z nami do śmierci. Może to i dobrze, że część wiedzy wyparowuje? Wyobrażacie sobie, że za 50 lat mówicie z pamięci tę cholerną regułkę z XXX (tu wstaw nazwę przedmiotu). Bo ja nie. Uznajmy więc, że fakt, iż możemy sami wybrać wiedzę, która pozostanie z nami na zawsze jest genialnym rozwiązaniem dla spokoju ducha. Jest to bardzo ważne, ponieważ powtórek musi być wiele, a na robienie tego przez całe życie nie mamy czasu! Cieszmy się, że świadomie możemy wybrać to, co chcemy zapamiętać, a potem powtarzajmy. Jak?

 

 

Otóż na pewno powinniśmy powtarzać już w czasie nauki. Istnieje coś takiego, jak krzywa Ebbinghausa, niemieckiego psychologa, który pokazał w jakim czasie zapominamy, jaką część materiału. Po upływie doby nie pamiętamy już 66% materiału. Dlatego tak ważne jest, żeby powtarzać od razu po zakończonej nauce.

  1. Pierwsza powtórka godzinę po.
  2. Następna po 24 godzinach, chociaż ja gorąco polecam powtórzyć jeszcze raz, tego samego dnia – wieczorem.
  3. Kolejna powtórka ma miejsce po tygodniu.
  4. Następna po miesiącu.
  5. Następna po pół roku.

Teoretycznie powinniśmy pamiętać już na zawsze cały materiał. Teoretycznie. Nie jesteśmy jednak robotami! Kto jest na tyle zdeterminowany, żeby po pół roku powtarzać materiał? Nie ja. Dlatego tak ważne są kolejne 2 punkty.

 

 

Krok 2. Bardzo ważny – nauczanie innych.

 

 

Powtarzanie i utrwalanie informacji poprzez nauczanie innych to jeden z najlepszych, jak nie najlepszy sposób na efektywną naukę i długie zapamiętywanie. Pisałam już nawet o tym w tekście: Najlepszym sposobem uczenia się jest…, udowadniając, że Konfucjusz nie miał racji mówiąc “Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. Zuchwale stwierdzam, że “pozwól mi nauczać, a zrozumiem i zapamiętam na wieki” byłoby lepszą wersją. Przetransformowanie pustych informacji na formę, która umożliwi ich dalsze przekazanie jest najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić dla długiej pamięci. Nauczanie kogoś sprawi, że sami będziemy zmuszeni do perfekcyjnego opanowania materiału, a ciągłe powtarzanie tej wiedzy np. z wieloma uczniami daje genialne efekty! A kto powiedział, że “uczniowie” muszą być ludźmi? ;)

 

 

Krok 3. Zastosowanie w praktyce.

 

 

Drogi studencie, nie płacz nad wiedzą, którą zdobyłeś, a nie możesz jej wykorzystać w praktyce. Wyobraź sobie, że to było konieczne, do zrealizowania pewnego etapu w Twoim życiu. Jesteś w stanie wykorzystać swoje umiejętności w realnym świecie? To rób to jak najczęściej. Niech wyżej wspomniany Konfucjusz ma trochę radości z Ciebie! Taki grafik czy informatyk mają się fajnie. Od razu po nauce mogą zastosować swoją wiedzę. Z tłumaczami też nie jest źle. Co jednak, gdy studiujesz medycynę? Albo prawo? Zawsze możesz cofnąć się do czasów dzieciństwa i pobawić w wykonywanie danego zawodu. Nie pamiętasz jak to było? Toczyć spór w sądzie albo wykonywać precyzyjną operację? Nie szukaj wymówek na to, że nie możesz teraz używać swojej wiedzy w praktyce. Szukaj możliwości jej wykorzystania.


 

 

Mamy parcie na to, że powinniśmy zapamiętywać wszystkie przeczytane informacje na zawsze. Nie potrafimy się pogodzić z tym, że zapominamy, tymczasem jest to naturalny system obronny naszego mózgu. Jakbyś się czuł, gdybyś pamiętał nadal te wszystkie daty panowania królów Polski, te przywileje szlacheckie? Kładziesz się do łóżka a tu “przywilej piotrkowski 1388”. ;) Skupmy się więc na tym, co dla nas naprawdę ważne i utrwalajmy to dzięki wyżej wymienionym sposobom.

 

 

Ogłoszenia studenckie

 

1. Webinar: Jak szybko ogarnąć sesję zobaczyło ponad 1000 osób! Jeżeli jeszcze nie jesteś wśród nich to gorąco polecam! Mimo, że na początku jestem zestresowana i trochę się zacinam (to pierwszy mój webinar!), to i tak opowiadam o bardzo przydatnych rzeczach. Na czacie dostałam miłe podziękowania, a później też wiadomości z komplementami, więc wyszło dobrze! Podobała Wam się treść i forma oraz mój głos. ;D

 

 

 

 

2. Mój debiut na YT miał miejsce kilka dni wcześniej i można go zobaczyć poniżej. Te filmy oznaczają, że studencka siła będzie się teraz prezentować także w formie video! Możecie klikać subskrypcje i ten dzwoneczek powiadomień, jeżeli tylko jesteście pilnymi studentami! Oj czekajcie na to, co będzie się działo podczas mojego Erasmusa we Włoszech. :)

 

 

 

 

3. Wyzwanie pt. Czy student może jeść tanio i zdrowo? Otóż kochani. Wymyśliłam sobie, że w przyszłym tygodniu opublikuję wpis o powyższym tytule. Jednak przez cały tydzień tj. od 17.01.2017 do 24.o1.2017 będę pokazywać na moim Instagram Stories wszystkie moje dania i sposoby na tanie odżywianie oraz ceny jedzenia, które gotuję. To będzie ciekawy eksperyment, bo będę się starała jeść bardzo tanio! Śledźcie te poczynania na Insta!

EDIT: Wyniki tego wyzwania opisałam w tekście: Tanie i zdrowe odżywianie. Moje super tipy!

 
Niech studencka moc będzie z Wami!

Do następnego czytania!

Ania

100 PLN zniżki na AIRBNB

Wskocz na Facebooka

Studencka grupa wsparcia

Close Menu
×

Koszyk