fbpx

Ludzie maszyny.

ludzie maszyny

 

 

Jakiś robot włamał mi się na bloga i napisał tekst. Chyba ma Wam coś do powiedzenia.

 

Wiadomość z dnia 11.11.2015.

My maszyny mamy swój plan działania. Nie potrafimy spontanicznie decydować o tym, co będziemy robić. Tak jesteśmy zaprogramowane. Nasza efektywność nigdy nie spada. Rano wykazujemy największe zainteresowanie zapiskami naniesionymi dzień wcześniej na białe kartki. Na białych kartkach zapisane są pojedyncze zdania, czasem ich równoważniki. Po wykonaniu czynności zawartej w każdym zdaniu rysujemy haczyk w kwadraciku obok. To czynność automatyczna. Lubimy haczyki. Tak jesteśmy zaprogramowane. Im więcej haczyków tym jesteśmy szczęśliwsze.

 

Wieczorem podliczamy je i wymieniamy się wynikami. Gdy haczyków jest mniej niż 3, uznajemy maszynę za mało wydajną. Maszyna musi podwoić swoją wydajność lub zostanie usunięta z grupy. Najlepszej maszynie należy się tytuł maszyny sukcesu. Pozostałe roboty mogą być wykorzystywane przez maszynę sukcesu do jej celów, przy czym jej cele stają się ich celami, które muszą odhaczyć. Dzięki temu maszyna sukcesu pozostaje dłużej na swoim stanowisku, ponieważ zdobywa więcej haczyków. Pozostałe maszyny, jeżeli chcą uzyskać ten tytuł muszą poza zadaniami wykonywanymi dla niej, wykonywać inne. Nie każda maszyna chce to robić. Nie każda może.

 

My roboty otrzymujemy energię, którą możemy dowolnie spożytkować, chociaż część musimy oddać jednej z maszyn sukcesu. Większość maszyn wykorzystuje też energię, by wykonać zadania nadrzędnej maszyny sukcesu. Niektórym na własne cele zostaje niewiele. Oni nigdy nie będą maszynami sukcesu.

 

System dowodzący wszystkimi robotami stworzył rozrywki, które pozwalają nam zapomnieć o skutkach płynących z małej ilości haczyków. Wybór jest spory. Płatny w energii. Maszyny oddają się mu w pełni. Niestety daje tylko chwilowe szczęście, dlatego potrzebujemy go więcej i więcej. Niektóre maszyny zapomniały już o tym, co naprawdę je uszczęśliwia i pozostają przy zdobywaniu przyjemności narzuconej przez system.

 

Roboty przybierają różne kształty i rozmiary. Stają się takie, dzięki specjalnemu szkoleniu. Połączenia odpowiadające za automatykę działania ulegają stopniowemu utrwaleniu i zestaleniu. Inne zanikają. Robot ukończony wyzuty jest ze spontaniczności, dziecinności, pozostawia mu się złudną kreatywność. Cechy, które zagrażają automatyce jego działań zostały zlikwidowane na rzecz wzmocnienia mechaniczności. Sytuacja jest coraz gorsza. Zautomatyzowaniu ulega coraz więcej z nas, to może spotkać też Ciebie.

A może już jesteś maszyną?

 

Do następnego czytania.

Robot AK1512

POLECANE WPISY:

100 PLN zniżki na AIRBNB

Wskocz na Facebooka

Studencka grupa wsparcia

Close Menu