fbpx

Mogłam/em dzisiaj zrobić więcej. Przestań tak myśleć!

mogłem zrobić więcej

 

Mam wrażenie, że myśli w stylu “Mogłem zrobić więcej.”, “Znowu nic nie zrobiłem.”, “Powinnam była zrobić jeszcze to…” są swego rodzaju chorobą dzisiejszych czasów. Bardzo często piszecie mi w komentarzach, że macie wyrzuty sumienia z powodu wyimaginowanej prokrastynacji i że staracie się z tym walczyć. Często bezskutecznie. Muszę Wam powiedzieć, że i ja miewam takie myśli. Niestety to parcie na efektywność, sukces i rozwój wywiera dużych wpływ na naszą podświadomość. Nie jest to aż takie złe. Myślę, że dzięki temu za parę lat w Polsce będzie mniej jęczących Mart, a więcej szczęśliwych ludzi. Nie musimy jednak czekać latami na uczucie szczęścia, dlatego warto pozbyć się tych wyrzutów już dziś.

 

Odpowiednie nastawienie  kluczem do sukcesu.

To nie magiczne sztuczki, a odpowiednie nastawienie pomogą Ci pozbyć się wyrzutów sumienia. Musisz zrozumieć, że doba ma tylko 24 godziny. 1/3 z tego najprawdopodobniej przesypiasz. Jeśli nie, jeśli jesteś w stanie spać np. 6,5 – 7 godzin to super! Doceń siebie! Doceń to, jak silną jesteś osobą. Wyróżniasz się, bo przeciętny Polak śpi 8 godzin i 28 minut na dobę.

 

Po wstaniu z łóżka decydujesz w co włożysz dzisiaj swoją energię. Możliwe, że jest to szkoła, albo praca. Może jakieś kursy, albo sport. Może chcesz się czegoś nauczyć, albo coś stworzyć. To miejsce musisz wypełnić sam, bo nie jestem w stanie napisać uniwersalnie o tym, na co przeznaczasz czas. Na pewno na coś się decydujesz. Nawet jeśli jest to odpoczynek, a nawet leniuchowanie. Najwidoczniej tego właśnie potrzebujesz i to jest druga rzecz, z której musisz sobie zdać sprawę. Po prostu czasem potrzebujesz odpoczynku i pozwól sobie na to, bo tak już jesteś zbudowany. Nie walcz z naturą. Taki Dzień Leniuszka może zaowocować naprawdę dobrą efektywnością pracy w następnych dniach lub nową kolekcją pomysłów! Te najlepsze wpadają przecież przez przypadek i nigdy nie wtedy, gdy tego chcemy.

Poza podstawowymi obowiązkami masz pewnie jakieś dodatkowe zadania do wykonania. Czasem sprawy się komplikują, czas wykonywanej czynności wydłuża i to jest całkiem normalne. Nie jesteś w stanie kontrolować wszystkiego, nie na wszystko masz wpływ. Pozbycie się wyrzutów sumienia jest możliwe, tylko wtedy, gdy to zrozumiesz.
.

Myśl pozytywnie!

Największym naszym błędem jest to, że koncentrujemy się od razu na negatywach, myślimy “Mogłam/em jeszcze tyle zrobić” Zamiast pomyśleć ” Jejku, ile dzisiaj zrobiła/em!”.

 

I nie ważne czy danego dnia powiesz sobie:

 

“Jestem z siebie naprawdę dumny, zrobiłem projekt, napisałem maile, z którymi tyle zwlekałem, skosiłem trawę, zrobiłem obiad, byłem na lekcji angielskiego i poczytałem książkę. To był dobry dzień!”

 

Czy też:

 

“Dzisiaj zrobiłam naprawdę dużo dla siebie! Poczytałam książkę, a potem cały dzień siedziałam przed komputerem i czytałam blogi. Tyle się dowiedziałam! Mam tyle nowych pomysłów! Ach, no i zrobiłam smaczny obiad, a potem byłam u przyjaciółki. Naprawdę wypoczęłam. To był dobry dzień!”

 

 

Codziennie wkładasz swoją energię w różne czynności i ciesz się tym! W przeciwnym razie szybko dojdziesz do wniosku, że zmarnowałeś ostatni tydzień, miesiąc, rok, a potem całe życie. Musisz nauczyć się myśleć pozytywnie i nie krytykować siebie na każdym kroku. Od dziś staraj się pod koniec dnia, leżąc już w łóżku, przeżyć swój dzień jeszcze raz. Pomyśl o wszystkich rzeczach, które robiłeś i doceń je. Jeśli to Ci ułatwi sprawę, możesz spisywać swoje myśli w osobnym zeszycie. (Każdy pretekst do założenie nowego zeszytu jest dobry.)

 

A może za dużo od siebie wymagasz?

3 średniej wielkości czynności plus 2 małe zadania to maksymalna ilość rzeczy, które jesteś w stanie zrobić jednego dnia. Jeśli wypisujesz ich więcej, to znaczy, że nie potrzebnie bierzesz za dużo na siebie. Skreślenie wszystkich podpunktów staje się niemożliwe, a Ciebie męczą tylko wyrzuty sumienia. Możliwe, że nawet, gdy wykonasz wszystkie wyznaczone sobie zadania, czujesz, że mogłeś zrobić więcej. Być może nawet zabierasz się do roboty, zamiast odpocząć po pracy. To niedobrze. Doceń to, co już zrobiłeś! Pogratuluj sobie, powiedz: “To był dobry dzień!” i zjedz kostkę czekolady.

 

Podsumowując, aby przestać myśleć: “Mogłem dzisiaj zrobić więcej” należy:

  1. Uświadomić sobie, że doba ma 24 godziny, a od snu nie da się uciec.
  2. Zdać sobie sprawę z tego, że czasem potrzebny jest odpoczynek, a nawet cały Dzień Leniuszka.
  3. Zrozumieć, że nie wszystko w życiu musi iść po naszej myśli i pogodzić się z tym, że sprawy rozciągają się w czasie.
  4. Myśleć pozytywnie. Przekierować swoje myśli z “Za mało zrobiłem.” na “Ileż ja dzisiaj zrobiłem!”
  5. Wymagać od siebie mniej.
  6. Zjeść kostkę czekolady.

 

Widzisz, tak naprawdę zarzucasz siebie wyrzutami, ponieważ jesteś nastawiony krytycznie do samego siebie. Wystarczy zmienić sposób myślenia i spojrzeć na pozytywy, a wszystko się zmienia! Mam nadzieję, że od teraz wyrzuty sumienia przestaną Cię już męczyć, a przynajmniej, że głupie myśli szybko Cię opuszczą, gdy następnym razem pomyślisz o tym, że zbyt mało zrobiłeś. :)

 

Do następnego czytania!

Ania

 

POLECANE WPISY:

100 PLN zniżki na AIRBNB

Wskocz na Facebooka

Studencka grupa wsparcia