fbpx

Komu najbardziej zazdrościsz jego życia? Przydatne rozwojowe ćwiczenie.

zazdrość

 

Pisałam już kiedyś, że powinnam przechrzcić bloga i nazwać go “Blog – pytanie”, albo “Ania Kania pyta”? Nie mogę się powstrzymać przed umieszczeniem w tytule wpisu pytania. Podobno wszyscy myślimy pytaniami. One posuwają nasz rozwój do przodu. Czasem wystarczy tylko zadać sobie odpowiednie, by rozwiązać dany problem. Dzisiaj pytam Cię o osobę, której najbardziej zazdrościsz jej życia.

 

Możliwe, że odruchowo powiesz, że nikomu nie zazdrościsz. Często jednak ukrywamy to uczucie pod powłoką nienawiści. Zazdrość to chyba najgłupsze ze wszystkich uczuć. Cóż może być bardziej durnego od emocji, która tylko niszczy Cię od środka, a nie pozwala nawet na uwolnienie jej na zewnątrz? Mi wszystkie emocje kojarzą się z energią. Radość to skok (napisał niebieski kangur), smutek to łzy wypływające z oczu, gniew to uderzenie pięścią w poduszkę, a zazdrość? Zazdrość siedzi gdzieś w środku i obrasta kolcami. Nie ma sensu dzielić się taką emocją. Niestety, mimo wszystko często ją odczuwamy. Ale! Z każdej sytuacji możemy się czegoś nauczyć. Nawet zazdrość może być przyczyną zmian. Jeżeli kliknąłeś w ten tytuł możliwe, że masz już w głowie osobę, której zazdrościsz życia. Taką, która miała lepszy start, albo po prostu była bardziej pracowita od Ciebie. Zazdrościsz jej sylwetki, pieniędzy, miłości? Pomyśl komu najbardziej zazdrościsz jego życia?

 

zazdrość

 

Gdy komuś zazdrościmy odruchowo wyłapujemy jego wady lub dopisujemy je do tej osoby. Myślimy, że jej się powiodło, bo jest arogancka, wszędzie się wepchnie, miała znajomości. Innym razem koleżanka z atrakcyjną figurą jest ładna, ale głupia, a ta w szczęśliwym związku manipuluje swoim facetem. A co gdyby tak skupić się na zaletach tej osoby? Na tym,  JAK ona to robi, że jej zazdrościsz.

 

Mam dla Ciebie proste ćwiczenie. Wykonaj jest teraz, zaraz po przeczytaniu tego wpisu, bo w innym razie jego czytanie nie miało sensu i tylko zmarnowałeś swój czas.

  1.  Zastanów się, komu zazdrościsz jego życia. To może być ktoś z Twoich znajomych, lub ktoś kogo nie znasz osobiście, jakaś gwiazda lub inna osoba publiczna.
  2. Napisz na kartce imię i nazwisko tej osoby.
  3. Poniżej wypisz wszystkie cechy tej osoby, które powodują, że jej zazdrościsz, dzięki którym zaszła ona tak daleko. Koniecznie prześledź też jej postępowanie. Jeżeli zazdrościsz jej powodzenia wśród płci przeciwnej, zwróć uwagę na to, jak się przy niej zachowuje. Jeśli zazdrościsz jej pieniędzy przeanalizuj to, jak je zdobywa.
  4. Ucz się oraz wyciągaj wnioski z postępowania tej osoby i spróbuj wprowadzić coś z tego we własne życie!

 

Taka analiza może przynieść Ci aż dwa rezultaty. Po pierwsze doskonaląc u siebie cechy i sposób myślenia osoby, której zazdrościsz sprawiasz, że się rozwijasz i to w wymierzonym przez siebie kierunku, ponieważ zazdrościmy ludziom, gdyż chcemy żyć jak oni. Dodatkowo takie upodobnienie się do tej osoby, może spowodować, że przestaniemy odczuwać zazdrość i pozbędziemy się negatywnej emocji, która niepotrzebnie nas niszczy. Samo już odszukanie zalet tej osoby jest dużym krokiem w kierunku pozbycia się zazdrości.

 

Sprawdź koniecznie, czego możesz się nauczyć od osoby, której zazdrościsz życia i podziel się spostrzeżeniami!

Udanej analizy i do następnego czytania!

Ania
Follow

POLECANE WPISY:

100 PLN zniżki na AIRBNB

Wskocz na Facebooka

Studencka grupa wsparcia

Close Menu