fbpx

Jak opanować obszerny materiał, z którego nie ułożysz miliona historyjek.

jak opanować obszerny materiał

To pytanie zadał mi ktoś podczas ostatniego webinaru i pomyślałam, że mam w tej sprawie wiele do powiedzenia. Wszystkie metody szybkiego uczenia się znacznie usprawniają naukę i można je stosować przy dowolnym materiale. Tutaj nie obowiązują żadne reguły. Sztuczki można ze sobą łączyć i mieszać, rozszerzać i ograniczać. Czasem trafiamy jednak na tak obszerny materiał, że nie jesteśmy w stanie ułożyć do niego miliona historyjek. No po prostu jest go zbyt dużo, by stworzyć tak rozległą opowieść, tyle dodatkowych słów z mnemotechnik. Jak więc opanować obszerny materiał, gdy już się wydaje, że nic nie pomoże?

 

 

Jak opanować obszerny materiał?

 

 

Nie będę tutaj rozpisywać się o planowaniu nauki. Jest to podstawa przy większych partiach materiału. Więcej na temat tego, jak dobrze planować naukę pisałam w tekście: jak ogarnąć sesję i w Sesyjnym Poradniku, do którego dołączam nawet listę rzeczy do zrobienia w sesji. Nigdy nie siadaj do nauki bez konkretnego planu. Brak wyznaczonego celu sprawia, że ciągle rozpraszamy się i miotamy między nauką a obijaniem.

 

 

Streszczaj i w mapy!

 

 

No to by nie była Ania Kania, jakby znowu o tych mapach myśli nie gadała! Wiecie, że jestem nimi oczarowana, bo uratowały mi dupę już nie raz. Uratowały moje studia, moje wystąpienia przed grupą, moje egzaminy ustne, moją obronę. Teksty, które najchętniej czytacie na blogu, wcześniej spisałam w formie map myśli.

Czyli tak, skoro mam aż tyle materiału, że nie jestem w stanie zapamiętać historii, którą do niego ułożę, albo zajmie to tyle czasu, że mi się to nie kalkuluje, to znaczy, że muszę maksymalnie skrócić ten materiał. Ja robię to przez tworzenie map myśli. I tutaj bardzo ważna uwaga!

 

 

Wiele osób powie, że nie da się obszernego materiału zmieścić na mapie myśli. Tyle, że wcale nie musisz robić jednej mapy myśli! Ja czasem mam po kilkanaście map, na których rozpisuję nawet zwykłe definicje. Owszem, możesz mieć mapę z głównymi odnogami, która pokaże, o czym był ten semestr. Kolejne mapy bedą wchodzić głębiej w poszczególne odnogi tej pierwszej. Mózg nie pracuje liniowo, dlatego warto rozpisywać swoją wiedzę w takim schemacie, używając maksymalnie 3 kolorów, a wtedy obrazy konkretnych map myśli przywołasz podczas egzaminu i będziesz dokładnie wiedzieć, w jakiej części mapy, jaka informacja się znajdowała.

 

 

Grupuj, dziel, kategoryzuj.

 

 

Podział materiału ma już miejsce podczas tworzenia map, ale je też możesz rozdzielić jeszcze na poszczególne kategorie. Będzie to miało znaczenie podczas odtwarzania wiedzy z pamięci oraz podczas samej nauki. Bo po prostu łatwiej jest uczyć się tematycznie. :)

 

 

jak opanować obszerny materiał

Nie zatrzymuj się!

 

 

Przy dużej ilości materiału nie warto marnować cennego czasu na dłuższe zatrzymanie się przy jego części. Dobrą strategią jest dążenie do przerobienia całego materiału. Zatrzymując się na fragmencie, zainwestujesz zbyt wiele czasu na jego pokonanie. 20% działań daje 80% efektów. 80% czasu, który przeznaczysz na rozwiązanie tego problemu, może dać tylko 20% efektów, co nie zagwarantuje Ci zaliczenia.

 

 

Zadawaj sobie pytania.

 

 

A co gdybyś tak mógł znać odpowiedzi na pytania wykładowcy? Co gdybyś mógł pozbyć się stresu związanego z niepewnością i niewiedzą? Możesz to osiągnąć samemu zadając sobie pytania do materiału. Ucząc się, przestaw swój umysł na to, jakie pytanie do danej treści sformułuje wykładowca. Zapisuj nawet te pytania na kartce, żeby później sprawdzić swoją wiedzę za ich pomocą. Dzięki zadawaniu dużej ilości pytań łatwiej się uczysz. Twój mózg nie jest bombardowany jakąś tam wiedzą. To nie tak, że informacje się od niego odbijają. To on chce informacji. Słyszy pytanie i czeka na odpowiedź. Oszaleje, jeżeli jej nie usłyszy! Przechytrz swój mózg i zadawaj dużo pytań do materiału, którego się uczysz. Wtedy zapamiętasz więcej. :)

 

Wiedzę na temat technik efektywnej nauki przekazuję w kursie, który uczy tego, jak uczyć się szybciej, jak lepiej zapamiętywać informacje, jak się sprawnie skoncentrować. Dzięki niemu zyskasz więcej czasu dla siebie i poprawisz swoje oceny. Jeśli chcesz uczyć się lepiej, to ten kurs na pewno jest dla Ciebie!

1. Pomogę Ci stworzyć Twój jedyny i dopasowany tylko do Ciebie system uczenia się.

2. Krok po kroku wprowadzisz metody efektywnej nauki tak, by zostały z Tobą na zawsze.

3. Poprawią się Twoje wyniki w nauce!

4. Oszczędzisz masę czasu, który dotychczas zabierała nauka i będziesz mogła wykorzystać dla siebie.

5. Pozbędziesz się stresu i zyskasz kontrolę nad sytuacją.


 

 

Do następnego czytania!

Ania

POLECANE WPISY:

100 PLN zniżki na AIRBNB

Wskocz na Facebooka

Studencka grupa wsparcia