fbpx

Poradnik: Jak stworzyć mapę myśli. cz.2. Najciekawsze zastosowania map.

mapy myśli najciekawsze zastosowania

.

Cześć! To jest druga część poradnika Jak stworzyć mapę myśli. Jeśli chciałbyś nauczyć się tej techniki przyswajania informacji zapraszam Cię do części pierwszej. Jeśli powyższą lekturę masz już za sobą, bądź po prostu wiesz jak tworzyć mapy myśli, a chciałbyś dowiedzieć się do czego jeszcze wykorzystać tę technikę, to jesteś w dobrym miejscu!

 

Mapy myśli nie służą jedynie nauce. Można zastosować je w praktycznie każdym obszarze naszego życia! Nieświadomie wielokrotnie korzystałam z poniżej wypisanych sposobów, po prostu nigdy nie nazywając ich po imieniu. Nigdy nie powiedziałam sobie: a teraz rozwiążę ten problem za pomocą mapy myśli. Zwykle po prostu odruchowo ją szkicowałam, przejmując wszystkie zasady z techniki nauki. Za pomocą map myśli możemy rozpisać praktycznie wszystko, te propozycje to tylko przykłady, zapewne znajdziesz jeszcze kilka zastosowań map w swoim życiu.

 

 

1.  Rozwiązywanie problemów.

Na środku kartki zapisujemy jaki mamy problem. Wcale nie musi być bardzo konkretny. Ja czasem piszę: jestem zestresowana. Dookoła wypisuję powody tego stanu, np. stresuję się kolokwium, pokłóciłam się z kimś bliskim, czeka mnie publiczne wystąpienie, boję się o swoje zdrowie itd. Od tych haseł kreślę kolejne strzałki, przy których zapisuję możliwe rozwiązania problemu. Np. dla stresu związanego z uczelnią mogłoby to być: zaplanowanie nauki do kolokwium, picie meliski, pójście na basen itd. ( W moim przypadku kolokwium nie byłoby raczej stresorem. O moim podejściu do nauki pisałam już w tekście: Nie urodziłam się geniuszem.)
.

2. Plan dnia.

Na środku piszemy datę/dzień tygodnia. Każda gałąź to inne zadanie do wykonania. Najlepiej zapisywać je zgodnie z ruchem wskazówek zegara, od najpilniejszego, do najmniej ważnego.
.

3. Plan podróży.

Na środku kartki zapisujemy cel podróży. Dookoła miejsca, które chcemy zwiedzić. Można też zapisać miejsce noclegu, godziny zakwaterowania i wykwaterowania z hotelu, czy godziny odlotów/odjazdów. Planując wyjazd można również zapisać maksymalne ceny, które jesteśmy w stanie zapłacić za poszczególne etapy podróży.
.

4. Wystąpienia publiczne.

Zamiast zapisywać całe wystąpienie na kartce i uczyć się go na pamięć spróbuj wykonać mapę myśli. Oczywiście główny temat zapisujesz na środku strony. Od niego odchodzą tematy poboczne, które chcesz poruszyć, a od nich jeszcze bardziej szczegółowe informacje. W ten sposób wykonuję moje referaty po niemiecku na studia. Naprawdę uwielbiam tę metodę! Już za pierwszym razem poświęciłam pół godziny na stworzenie tego planu, następnie wygłosiłam go kilka razy przed moimi zmyślonymi przyjaciółmi i byłam zdziwiona, że tak dobrze mi to idzie. Dlatego powtórzyłam go jeszcze dwa razy, tak na wszelki wypadek. :) Cały proces był bardzo przyjemny i odbył się bez zbędnego kucia, czy rozpraszania.
.

5. Pisanie tekstów

Nie ważne czy to wypracowanie do szkoły, praca licencjacka, wpis na bloga czy cała książka, każdą z form można zaplanować dzięki mapom myśli. Oczywiście logika tworzenia taka sama jak w powyższych przykładach.
.

6. Plan osiągnięcia celu.

Na środku kartki zapisujemy nasz cel, a dookoła metody, których użyjemy by go osiągnąć. Jeśli przykładowo naszym celem jest idealna figura na lato, to dookoła zapisujemy takie hasła jak: siłownia 2 razy w tygodniu, basen 1 raz w tygodniu, zdrowe odżywianie. Od nich mogą odchodzić kolejne gałęzie w zależności od upodobań. Np. zdrowe odżywiania – przestaję jeść chipsy, kupuję więcej warzyw, piję więcej wody itd.
.
.
I tak dalej, i tak dalej. Dzięki mapom myśli można naprawdę zaplanować wszystko. Ja i O. mamy mapę, którą nazwaliśmy MY i rozpisaliśmy na niej wszystkie nasze marzenia, cele i plany na przyszłość. Tak naprawdę pomysły na wykorzystanie map myśli kończą się tam, gdzie kończy się Twoja wyobraźnia.
.
A do czego Ty stosujesz mapy myśli?
do następnego czytania!
Ania
.
 
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś koniecznie przeczytaj pierwszą część poradnika: Jak stworzyć mapę myśli.

POLECANE WPISY:

100 PLN zniżki na AIRBNB

Wskocz na Facebooka

Studencka grupa wsparcia