fbpx

Jak uczyć się słówek szybko i na zawsze. Kompleksowy poradnik.

jak uczyć się słówek na zawsze

Hej! Jeśli kliknąłeś w ten link, to zapewne szukasz szybkiego sposobu na naukę obcego języka. Wiesz, że świetnie trafiłeś? Długo mógłbyś się jeszcze błądzić po zakamarkach internetu, poszukując odpowiedzi na pytanie: jak uczyć się słówek.. Zaraz poznasz największą tajemnicę szybkiego przyswajania słówek na stałe, której nie powiedział Ci nikt dotąd.

 

Otóż nie można szybko i na stałe nauczyć się słówek.

 

Ależ z Ciebie lisek chytrusek! Myślałeś, że oszukasz system? ;) Nie ma tak łatwo! Niestety słówek uczymy się albo szybko, albo na stałe. O tym jak uczyć się ich w szybkim tempie pisałam dawno temu w tekście o zaskakującym tytule: jak szybko uczyć się słówek. Ta technika przydaje się, gdy np. wiesz, że test z języka, albo np. maturę masz za parę dni i musisz opanować tonę słownictwa. Nie o tym jednak chcemy dzisiaj rozmawiać. Dzisiaj chcemy porozmawiać o tym, jak uczyć się słówek, by pozostały z nami na zawsze.

 

 

Jak uczyć się słówek na zawsze.

Nie można uczyć się słówek dla samych słówek. Nie można wyrywać ich z całego języka. Owszem, może i da się zapamiętać poszczególne wyrazy powtarzając je co parę dni, tygodni, miesięcy. Będzie to jednak żmudna i uciążliwa praca i jeśli nie zaczniesz korzystać z tych słów w praktyce, w końcu przepadną. Dlatego przede wszystkim używaj słówek, których się uczysz. Poniżej wyjaśniam jak tego dokonać, ale wcześniej o tym, ja w ogóle zacząć.

 

Pierwsze kroki.

 

1. Fiszki

Moim zdaniem fiszki to najlepsza forma nauki słówek. Ich tworzenie, co prawda trochę trwa i dlatego nie zawsze mamy czas, by je tworzyć, ale nauka słownictwa odbywa się w błyskawicznym tempie. Ja po trzech powtórzeniach zwykle znam już wszystkie słówka. Później wystarczy je powtórzyć następnego dnia, za tydzień,  dwa i za miesiąc. Okej, nie tylko “wystarczy”. Dużo roboty przy takiej biernej nauce. Moim zdaniem, lepiej urządzić sobie rozmowę na dany temacie ze swoim partnerem językowym lub napisać tekst używając tych słówek.

 

2. Mapy myśli

Mapy myśli sprawdzają się, gdy uczysz się słówek tematycznie, chociaż i tak uważam, że fiszki są lepszym rozwiązaniem. W przypadku języka angielskiego, czy niemieckiego mapy myśli mogą pomóc w tworzenia zbiorów nieregularnych czasowników, poukładanych według zasad odmiany. Ja stworzyłam sobie osobne mapy myśli ze słówkami, które odmieniają się nieregularnie, ale w ten sam sposób. Czyli przykładowo osobna mapa myśli dla słów, które mają trzy takie same formy: bet, bet, bet, cast,cast,cast, hit, hit, hit. Inna mapa myśli to słówka, które drugą formę tworzą z “e”, trzecią z “o”plus “n” : grow, grew, grown, know, knew, known, blow, blew, blown. Takich regularności, wśród czasowników nieregularnych można znaleźć wiele. Wpis o tym jak stworzyć mapę myśli pewnie większość z Was już zna, a kto nie, ma okazję nadrobić zaległości. :)

 

3. Kartki samoprzylepne

Przyklejane w różnych miejscach w domu pozwolą na automatyczne i “bezbolesne” zapamiętanie słownictwa. Należy jednak pamiętać, by nie przesadzać z ich ilością, bo zacznie się je ignorować. #znanezautopsji

 

4. Lista w formie tabelki

Ten sposób jest dobry, gdy chcesz szybko nauczyć się dużej ilości słówek i polecałam go we wcześniej wspomnianym wpisie. Oczywiście, jeśli słówka, których nauczymy się z listy, będziemy regularnie powtarzać, to te również zostaną z nami na dłużej. Warto stworzyć w edytorze tekstu tabelkę ze słówkami. Wymienione po myślniku zlewają się w jedno, są nieczytelne i gorzej się ich uczy. Najlepiej po lewej stronie wypisać polskie wyrazy, a po prawej ich obcojęzyczne odpowiedniki. Słówka przeczytać raz i już za drugim podejściem zakryć prawą stronę i próbować odtworzyć przeczytane wcześniej słowa. Nie ważne, że nie będziesz ich jeszcze pamiętał. Ważne, że zrobisz błąd, bo na błędach się uczysz. Gdy zobaczysz słówko robić i przetłumaczysz je na niemiecki nachen, to po sprawdzeniu poprawnej odpowiedzi Twój mózg zarejestruje, że pomyliłeś “m” z “n” i przy następnej turze odpowiesz poprawnie. Gdybyś nie popełnił tego błędu, bo tylko czytałbyś słówka zamiast próbować je odgadnąć, możliwe, że powtarzałbyś tabelkę jeszcze 3 do X razy, nim byś ją zapamiętał.

 

5. Duolingo

Fajny portal do nauki języków. Z polskiego można uczyć się tylko angielskiego, ale jeśli znasz angielski Twoje możliwości są nieograniczone. Duolingo pozwala na ćwiczenie słownictwa poprzez pisanie, mówienie i słuchanie. Pewnie znasz tę stronę, więc się nie rozpisuję.

 

jak uczyć się słówek na zawsze

 

Wiesz już jak opanować słownictwo, teraz przejdźmy do trudniejszej części, czyli jak sprawić, by wyuczone słówka pozostały z Tobą na dłużej, a nawet na zawsze. Jak pisałam wyżej należy ich używać. Ale kiedy?

 

Level 1. – tworzenie zdań.

Twórz zdania z nowymi słówkami. Zapisuj je i koniecznie wypowiadaj na głos. Nie czytaj ich z kartki, tylko wypowiadaj samodzielnie.

 

Level 2. – rozmowa pisana.

Korzystaj ze słówek podczas rozmów przez internet. Do ćwiczenia języka w ten sposób świetnie nadaje się platforma interpals.net. Już kiedyś o niej pisałam. Możesz tam zaznaczyć, jakich języków się uczysz i czego oczekujesz od rozmówcy (czy chcesz uczyć się języka, czy też szukasz miłości). Możesz również skorzystać ze strony couchsurfing.org, a z czasem, gdy polubisz się ze swoim rozmówcą spotkać się z nim w realnym świecie. :) O tym jak świetną stroną jest couchsurfing pisałam w relacji z Kopenhagi.

Pisanie długich tekstów również wspomaga naukę słownictwa. Wiem, że trudno jest się zmotywować do tego, by napisać rozprawkę w obcym języku, ale może blog byłby dobrym pomysłem? Pamiętaj tylko, by zawsze dać swój tekst do sprawdzenia komuś, kto biegle porozumiewa się danym językiem. Np. znajomemu ze strony interpals.net, albo nauczycielowi. Koniecznie prześledź swoje błędy, to na nich najwięcej się nauczysz.

 

Level 3. – rozmowa na żywo.

Nic tak nie poprawia zdolności językowych jak mówienie. Wcale nie trzeba od razu wyjeżdżać za granicę. Chętnych do tandemów językowych możesz znaleźć w grupach na Facebooku. Np. Language Exchange Club (i Twoje miasto) lub Aktywny/e/a (i Twoje miasto).  W różnych miastach organizowane są też kawiarenki językowe czyli spotkania przy kawie i rozmowy w obcym języku. Wystarczy poszukać!

 

Słuchaj!

Słuchaj radia czy piosenek i oglądaj filmy w danym języku. To naprawdę bardzo dużo daje. Oswajasz się z rodzimym akcentem no i utrwalasz słówka. Na początek mogą to być zwykłe bajki dla dzieci, ale nie zwlekaj za długo z przeniesieniem się na normalne filmy. Ja nie pamiętam, kiedy ostatnio widziałam film po polsku. Naprawdę, nie pamiętam.

 

Podobno trzeba zobaczyć/usłyszeć/użyć słowa 11 razy by zapamiętać je na zawsze. Wiadomo, że to tylko statystyki i nie należy kurczowo się ich trzymać. Jedni będą potrzebować czterech powtórzeń inni pietnastu. Zależy to też od tego, jak trudne jest dane słowo. Prawdą jednak jest, że dopiero umieszczenie wyrazu w różnych kontekstach pozwoli na jego stałe utrwalenie się. Słowa nie istnieją tak po prostu w próżni, trzeba je o coś zahaczyć. To właśnie jest tajemnica uczenia się słówek na stałe, a Ty właśnie ją poznałeś. :)

 

Do następnego czytania!

Ania
PS Jeśli spodobał Ci się ten tekst, bądź uważasz go za przydatny, podziel się nim ze znajomymi!
 

POLECANE WPISY:

100 PLN zniżki na AIRBNB

Wskocz na Facebooka

Studencka grupa wsparcia