fbpx

Jak samemu nauczyć się języka. Strategia nauki krok po kroku.

jak samemu nauczyć się języka

Czy można samemu nauczyć się języka? To zależy – odpowiem. Zależy od języka, ale także od doświadczenia w nauce i co najważniejsze, od dobrej strategii. Każdy z nas pewnie pomyślał kiedyś sobie: ” Chcę uczyć się języka XYZ” Potem kupił kurs “szybkiej nauki” i czuł się bardzo zmotywowany. Później doszedł do lekcji nr 2, 3, 10 i zrezygnował. Dlaczego tak się stało? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Zawinił czas czy słaby podręcznik? A co, gdybym powiedziała Ci, że zawinił brak dobrej strategii?

 

 

Stwórz własną strategię nauki – to podstawa!

 

 

Podejmując się nauki języka na własną rękę, musisz zabawić się w nauczyciela szkoły językowej. Chodzi o to, żeby samemu stworzyć sobie dobry plan nauczania. Sam fakt tworzenia planu jest już znaczną zmianą. Nauka tylko z kursem jest dość nudnawa i nie zahacza o wszystkie elementy, na które składa się język. Dlatego tak szybko rezygnujemy zniechęceni brakiem efektów. Na początek należy zrozumieć, że nauka języka składa się z 6 części:

 

 

 1. Czytanie
 2. Pisanie
 3. Słownictwo
 4. Gramatyka
 5. Mówienie
 6. Słuchanie

 

 

jak samemu nauczyć się języka

 

 

Jak samemu nauczyć się języka?

 

 

Nie wystarczy więc tylko uczyć się słówek z Memrise. Nie wystarczy też zbiór zadań z gramatyki. Nie dadzą rady same filmy czy piosenki z Youtobe’a. To wszystko musi nas otaczać stać się elementem naszego stylu życia. Wtedy będziemy w stanie nauczyć się samemu nawet kilku języków w swoim życiu. W moim planie nauki włoskiego ujęłam więc te 6 kategorii. Skupiam się na tym, żeby je równolegle rozwijać. Najlepiej będzie, jeżeli zaplanujesz sobie różne rodzaje działań przydzielone do różnych kategorii.

 

 

1. Czytanie i słownictwo.

 

 

 1. Czytać różne teksty z kursów i podręczników. Rozwiązywać zadania w nich podane.
 2. Przykleić słówka w różnych miejscach w domu na karteczkach samoprzylepnych.
 3. Korzystać z aplikacji do nauki języków.
 4. Stosować metody nauki słówek z mojego poradnika: Jak uczyć się słówek szybko i na zawsze.
 5. Dla bardziej zaawansowanych: Czytać książki, artykuły i gazety.

 

 

2. Pisanie.

 

 

 1. Uczyć się pisząc teksty, które sam sobie wymyślisz, lub które zostały zaproponowane jako zadania w repetytorium. Ja staram się napisać tekst do każdego tematu z książki używając w nim nowych słówek. Użycie słów w jakimś kontekście świetnie je utrwala.
 2. Dla zaawansowanych: Korespondować z ludźmi z zagranicy. np. przez interpals.net

 

 

3. Gramatyka.

 

 

 1. Uczyć się z podręcznikiem i po każdym temacie wykonywać ćwiczenia dot. danego zagadnienia nie tylko w książce! Można np. szukać ich w internecie. Ja uczę się dzięki stronie wloski.ang.pl, na której znajduje się sporo przydatnych ćwiczeń do praktycznie każdego zagadnienia gramatycznego.
 2. Pisać teksty, co łączy się z kategorią wyżej.

 

 

4. Mówienie.

 

 

 1. Mówić samemu do siebie. Wyobrażać sobie, że przeprowadza się dialogi np. w sklepie, w bibliotece, w kawiarni. Ja na razie ćwiczę gadając w ten sposób. Nie mam innego wyjścia, ale to zmieni się od lutego, gdy będę już we Włoszech. Wtedy mam nadzieję, że znajdę partnera do rozmów. A więc kolejny punkt…
 2. Znaleźć partnera do rozmów. Na początek dobry będzie i taki, który też uczy się danego języka. Później przydałby się nativ speaker.
 3. Bardziej zaawansowani niech starają się myśleć w języku obcym.
 4. Na pewno przyda się też te kilka sposobów na to, jak codziennie używać języka obcego.

 

 

5. Słuchanie.

 

 

Szczerze powiem, że aktualnie mało słucham, a to z kilku powodów. Pierwszy jest taki, że włoski jest łatwym do zrozumienia językiem. To znaczy, że nie mam problemu z oddzieleniem poszczególnych wyrazów w zdaniu jak to zwykle na początku bywa. Problem jest z ich zrozumieniem. Po prostu większości z nich nie znam. Drugi powód jest taki, że dość dobrze osłuchałam się z językiem we Włoszech i wiem, że będę miała jeszcze ku temu okazję. Jeżeli jednak nie jesteś pewny tego, że w najbliższym czasie spędzisz za granicą kilka miesięcy, to koniecznie znajdź w swoim planie miejsce na ten element.

 1. Dla początkujących może to być słuchanie krótkich dialogów, filmików na YT i piosenek.
 2. Dla bardziej zaawansowanych całe filmy, wystąpienia, wykłady np. TED.

 

 

Okej, czyli mamy już składniki teraz czas na przepis. Przepis jest prosty i wygląda tak:

Wszystko rozpisać na kartce określając częstotliwość z jaką będziemy wykonywać poszczególne elementy. Następnie całość wprowadzić do kalendarza i trzymać się tej strategii jak 10 przykazań. Gotowe! ;)

 

 

jak samemu nauczyć się języka

 

 

Więc już teraz widać, że samo pochylenie się nad kursem do nauki języka nie wystarczy, żeby w pełni rozwijać swoje umiejętności językowe. Tym bardziej, jeżeli robimy to bez pomocy korepetytora. Dużo też zależy od naszych chęci. Czasem łatwiej jest uznać, że czegoś się nie rozumie niż poszukać rozwiązania. Internet daje nam tyle możliwości, żeby je szybko znaleźć a jednak nie chce nam się tego robić. Faktycznie nauczyciel sprawnie i w miarę prosty sposób powinien rozwiać nasze wątpliwości. Co nie oznacza jednak, że nieco większym nakładem pracy (za to mniejszym nakładem pieniędzy) nie znajdziemy odpowiedzi w sieci. Tak naprawdę wszystko zamyka się w jednym pytaniu. Czy mi się chce? Jeśli tak, to poszukiwanie odpowiedzi powinno by naturalną częścią samodzielnej nauki. Jeśli mi się nie chce, to płacę. I tyle.

 

 

Co oczywiście nie jest złe. Jest nawet lepsze. Nie będę Was tu okłamywać, że ucząc się języka samemu zrobicie to super szybko i bez najmniejszych problemów. Tak, z nauczycielem byłoby szybciej. Ale sami też jesteście w stanie to zrobić. Trochę wolniej, ale dacie radę. Ja na pewno będę trzymać za Was kciuki kangury! Planowaliście już kiedyś w ten sposób naukę języka, czy to będzie pierwsze rozpisanie strategii? :)

 

 

Do następnego czytania!

Ania

 

Jeżeli interesuje Cię więcej informacji dotyczących nauki języków zajrzyj do kategorii: NAUKA JĘZYKÓW

 

 

POLECANE WPISY:

100 PLN zniżki na AIRBNB

Wskocz na Facebooka

Studencka grupa wsparcia