fbpx

Tak się zastanawiam, dlaczego nie byłeś jeszcze we Lwowie?!

lwowie

Tak się zastanawiam, dlaczego ja sama pojechałam tam tak późno! Lwów to idealny kierunek, by zbierać pierwsze podróżnicze doświadczenia. Zawsze ciągnęło mnie w inne miejsca, bardziej egzotyczne lub nieznane. Cieszę się jednak, że po powrocie z Erasmusa potrzebowałam czegoś bardziej swojskiego, bo nie wiem, czy szybko wpadłabym na pomysł znalezienia się we Lwowie. Na szczęście trafiła się Ania, która podsunęła ten pomysł i był to strzał w dziesiątkę! Już mówię dlaczego.

 

 

6 powodów, dla których powinieneś znaleźć się we Lwowie.

 

 

1. Lwów jest tak blisko!

 

 

Tak, wiem! Ania, żadne  odkrycie. Mimo to, przez długie lata nie wpadłam na pomysł, żeby się do niego wybrać. Właściwie to dopiero na Erasmusie zaczęłam tęsknić za słowiańskimi klimatami. Włochy wydają się być tak daleko, a tymczasem Lwów kusi bliskością.

 

 

2. Lwów jest tak tani!

 

 

Tutaj nawet student może poczuć się bogaczem. Podczas tej podróży zyskałam kolejny argument dla mojej tezy o tym, że podróżowanie nie zależy od pieniędzy. Bilet autokarowy dla studenta można mieć już za 15 €. Podobnie jest z noclegiem. Za 15 euro można wynająć całe mieszkanie w centrum dla siebie! Porównując to do Włoch, gdzie za pokój w mieszkaniu z właścicielami płaciłam 25-35 euro, to rewelacja. Jeżeli podróżujecie we dwójkę możecie mieć nocleg już za 30-60 złotych od osoby. Podaję kilka przykładów poniżej. Pamiętajcie, że gdy rejestrujecie się z mojego linka, to otrzymujecie 19 euro zniżki (zniżka ta wciąż się zmienia, więc polecam rejestrację teraz, póki jest w miarę wysoka) i ja również otrzymuję kilka jurków w gratisie.

 

 


Completely NEW place 10 min to city center

Lwów, Lwów – obwód, Ukraina

The apartment is lovely, stylish and unique because it is All New. Everything what is inside is New, including the walls. White and orange colors make it warm, stylish interior make it cozy and in…


Cozy & Stylish Apartment in OldCity

Lwów, Lwów – obwód, Ukraina

Warm and welcoming this fully renovated and stylish apartment features full kitchen, bathtub, and pleasant, harmonious interior. Equipped with all necessities and conveniently located in centre of…


Cozy studio in the center

Lwów, Lwów – obwód, Ukraina

Comfortable, spacious and bright studio for 2 guests. There are all necessary for comfortable living.

 

 

Bilety wstępów do różnych atrakcji we Lwowie dla studentów to jakieś 10-15 hrywien, czyli 2-3 złote. Piękną bluzkę z ludowym motywem można mieć już za 30 złotych, a mój wianek kosztował 9 PLN. Kupiłam dobrej jakości pocztówki, każdą po 80 groszy. Ukraińskie “calzone” z kapustą na rynku kosztuje złotówkę. Papierosy chodzą po 3 złote, a wódkę widziałam za 10-15 PLN. Oczywiście wszystko po przeliczeniu i to na najgorszy możliwy kurs. O cenach w restauracjach będzie w innym punkcie.

 

 

3. Lwów jest tak piękny!

 

Wystarczy popatrzeć!

 

DSC_0550-min

 

lwowie

 

lwowie

 

lwowie

 

lwowie

 

lwowie

 

lwowie

 

lwowie

 

 

4. Lwów jest tak smaczny!

 

 

Nie jadłam nic, co byłoby niesmaczne. Nie widziałam jedzenia, które byłoby brzydkie i nie kupiłam czegoś, co byłoby drogie. Wraz z Aniami (Spinki i Szpilki i tą, która maluje) wypróbowałyśmy polecane w sieci miejscówki, ale także takie, które znalazłyśmy zupełnie przez przypadek. Zawiodłyśmy się jedynie na rekomendowanej wszędzie Puzatej Chacie, ale nie można powiedzieć, żeby to jedzenie było niesmaczne. Po prostu nie dorównywało standardom. Ania, ze Spinek i Szpilek napisała recenzję lwowskich knajpek, więc zajrzyjcie do niej po więcej szczegółów.

 

 

lwowie

 

lwowie

 

lwowie

 

lwowie

 

lwowie

 

 

Powyższe zdjęcia zrobiłam w restauracji Baczewski,  gdzie jadłyśmy śniadanie w dwa pierwsze dni. Miejsce to jest niesamowite i jeżeli mielibyście skorzystać tylko z jednego, mojego, lwowskiego polecenia, to idźcie do Baczewskiego! Przechodząc przez drzwi z firankami przeniesiecie się do 20-lecia międzywojennego tak samo, jakbyście wsiedli do dorożki w “O północy w Paryżu”. Śniadanie tutaj kosztuje 18 złotych i w tej cenie możecie do woli korzystać z otwartego bufetu, wypić kawę a nawet łyknąć kieliszek wódki.

 

 

lwowie

Knajpa na samym rynku, naprzeciwko ratusza – Chesne Miaso (25 zł)

 

lwowie

Pierogi w pięknej, ukraińskiej knajpie – Siedem Prosiąt (ok. 10 zł)

 

lwowie

Sałatka – Kumpel (16 zł)

 

5. Lwów jest tak gustowny!

 

 

Okej, nie wiem, czy nie piszę za często o tym, że do moich poerasmusowych postanowień należy podkreślanie polskości w wyglądzie, ale to już ostatni raz. A to dlatego, że Ukrainkom świetnie idzie podkreślanie swojej słowiańskości. We Lwowie motywy kwiatowe są wszechobecne, a nawet jeżeli ich nie widać, to można odnaleźć w stylu Ukrainek nutkę elegancji. Nic nie jest jednak czarno-białe dresy i panterka też się zdarzały!

 

 

moda-min

 

lwowie

 

lwowie

 

 

6. Lwów jest tak kontrastowy!

 

 

Z jednej strony Lwów odkrył przede mną swoje piękno, z drugiej zszokował biedą. Duszne, pokomunistyczne tramwaje i autobusy to norma. Kasownik biletów w tramwaju to jakiś stary, mechaniczny dziurkacz. Szczęka mi opadła, gdy to zobaczyłam, a zbierałam ją z podłogi, gdy chciałam skorzystać z toalety na dworcu kolejowym i zastałam dziurę w ziemi…

 

 

lwowie

 

lwowie

 

lwowie


 

 

Każda podróż uczy mnie czegoś nowego i pobudza do przemyśleń. We Lwowie zadumałam się kilka razy nad tym, jak wyglądałaby Polska, gdyby nie zniszczenia wojenne, które nie dopadły Lwowa. Z jednej strony ukraińskie ceny są rajem dla Polaków, z drugiej rażą niesprawiedliwością. Na Ukrainie chyba trzeba być bogaczem, żeby wybrać się na wycieczkę do Rzymu czy Paryża. My nie musimy wkładać w to aż tyle. Przykre jest to, że Niemiec musi pracować pół godziny na włoską pizzę, Polak dwie, a Ukrainiec chyba z 10. Wiem, że nic nie  mogę z tym zrobić, ale po prostu boli mnie ta niesprawiedliwość. Tak już mam. Zrobiło się smutnie, a nie o to mi chodziło. Chciałam zachęcić Was do odwiedzenia Lwowa, bo to po prostu piękne miejsce, które dodatkowo uczy pokory i wdzięczności.

 

Do następnego czytania!

Ania

POLECANE WPISY:

100 PLN zniżki na AIRBNB

Wskocz na Facebooka

Studencka grupa wsparcia