fbpx

Technika Pomodoro a nauka. Czy 25 minut nauki wystarczy? :o

Czy technika Pomodoro sprawdza się podczas nauki? Rewolucyjna idea pracy w 25 minutowych blokach ogarnęła świat już ładnych parę lat temu, alle czy nadaje się ona do wykorzystania podczas nauki? Czy ciągłe przerwy nie są zbyt dekoncentrujące?

 

 

Uwielbiam testować różne sposoby uczenia się. Wiele rzeczy muszę odfiltrować i dopasować do własnego stylu. Zresztą chyba każdy ma taki swój styl nauki, jak własny styl jazdy na nartach. Nie jesteśmy w stanie uczyć się dokładnie tak samo jak ktoś inny. Każdy wie, co lubi, co na niego działa. Gdy testuję, też dowiaduję się o sobie więcej. Czy technika Pomodoro sprawdzi się więc u wszystkich? Zapewne nie. Ale gdy ją nieco zmodyfikujemy, to już więcej osób z niej skorzysta!

 

 

technika pomodoro

 

 

Czym jest technika Pomodoro?

 

 

To technika pracy w blokach wymyślona przez Włocha i nazwana tak, ze względu na czasomierz w kształcie pomidora, który mu się z tym skojarzył. Technika polega na pracy w 25 minutowych blokach, które oddzielają 5 minutowe przerwy. Po 4 przerwach powinien nastąpić dłuższy odpoczynek ok. 15 minut.

 

 

Jakie efekty osiągnęłam stosując Pomodoro podczas nauki.

 

 

Pamiętam dzień, w którym odkryłam Pomodoro w nauce. TO BYŁ HIT. Uczyłam się przez 5 dni do egzaminu z historii literatury. Strasznie mi to nie wchodziło. Walałam się po kanapie w pokoju, rozkładałam wszędzie notatki i próbowałam coś z tego zapamiętać. Po 5 dniach przerobiłam jakieś 20% materiału. Byłam dzień przed egzaminem. Wstałam o 6:00 i nastawiłam czasomierz. Podczas nauki robiłam mini mapy myśli. Potem była przerwa, podczas której starałam się nie myśleć o nauce. Gdy po 5-10 minutach siadałam do biurka, robiłam szybką rozgrzewkę, powtarzałam to, czego nauczyłam się we wcześniejszym bloku i jechałam dalej. W ciągu dnia zdążyłam się też zdrzemnąć na 30 minut, co dało mi dużo energii. Wieczorem czułam, że wiem dużo. Przerobiłam cały materiał, czyli 80% treści, których nie udało mi się skończyć w ostatnie 5 dni! Po drodze wypisywałam podchwytliwe pytania, które mogą paść na egzaminie. Podczas ostatecznej powtórki odpowiadałam na nie. Okazało się, że byłam jedną z 4 osób, które zdały ten egzamin.

 

 

technika pomoforo

 

 

Co mi się nie podobało w technice Pomodoro i jak ją zmieniłam.

 

1. Długość trwania pracy. O ile podczas zajęć nie związanych z nauką ten czas okazuje się bardzo trafiony, o tyle z nauką bywa już gorzej. Dla mnie 25 minut to za mało. Nawet, gdy nie wliczam w ten czas rozgrzewki, to i tak potrzebuję chwili, żeby wbić się w temat i złapać flow. Po 25 minutach zbyt szybko się dekoncentruję.

Wydłużyłam więc czas. Czasem uczę się 30, czasem 35 a innymi razem 40 minut. Nie przekraczam jednak tego limitu. Przez godzinę nie byłabym w stanie utrzymać silnej koncentracji, a po 2 blokach byłabym padnięta. Ucząc się krócej, mam energię na więcej bloków i więcej też zapamiętuję.

 

 

2. Długość przerw. 5 minutowe przerwy nie zawsze się u mnie sprawdzały. Czasem nie zdążyłam w tym czasie zrobić herbaty lub oddzwonić.

Z tego powodu zmieniłam długość przerw, na takie, jaki mnie satysfakcjonują, ale maksymalnie 15 minutowe. I faktycznie, było tak, że często robiłam sobie 5 minutowe przerwy. Czasem jednak było to 8-12 minut i to też jest okej. Ważne, żeby mój mózg trochę odsapnął.

 

 

3. Długie przerwy co 4 bloki pracy to dla mnie trochę za rzadko. Wolę robić je co 3 bloki. Długa przerwa trwa u mnie od 30 minut, (w tym czasie np. robię sobie drzemkę), do nawet 1,5 godziny, gdy gotuję obiad. O tym, jak robić efektywne przerwy i co robić w ich czasie, żeby lepiej się uczyć, pisałam już na blogu tutaj. Oczywiście nie za każdym razem jest tak, że idealnie trzymam się tych proporcji. Czasem długie przerwy robię rzadziej. To zależy od tego, jak czuję się danego dnia.

 

 

technika pomodoro

 

 

Aplikacje przydatne do Pomodoro

 

 

  1. Forest – stay focused – nasza ukochana aplikacja, w której sadzimy drzewka, ustawiamy czas nauki i nie możemy skorzystać z telefonu, bo drzewko umrze, a wiadomo, że kangury są bardzo ekologiczne. Z czasem sadzimy cały las i jest fajnie.
  2. Brain Focus – działa na tej samej zasadzie, ale nie sądzisz drzewek.
  3. Tide: Stay focused, be peaceful – Podobnie jak wcześniejsze aplikacje odmierza czas pracy, do tego zagra też przyjemne dźwięki np. szum morza. We wszystkich apkach można śledzić swoje statystyki i postępy.

 

 

Czy 25 minut wystarczy, by się czegoś nauczyć?

 

 

Z pewnością tak, ale takie bloki będą dobre, gdy materiału jest niewiele. Ja zdecydowanie preferuję bloki 35 minutowe, co jednak nie oznacza, że to jedyny idealny czas. Testuj to na sobie. Sprawdź, czy lepiej uczy Ci się w dłuższych, czy w krótszych blokach. To, o czym mogę Cię zapewnić, że technika Pomodoro jest 1000 razy lepszym sposobem nauki niż standardowe siedzenie przy biurku i uczenie się do oporu, “aż opanuję materiał”. Pomodoro pomaga uniknąć gapienia się w okno, sprawdzania telefonu i wyznaczania przerw dopiero wtedy, gdy jesteśmy już wykończeni. Bo taka nauka nigdy nie będzie efektywna.

 

 

Technika Pomodoro to tylko jeden z elementów złożonego procesu efektywnej nauki. Samymi cegłami muru nie zbudujemy. Potrzebne są odpowiednie fundamenty, zaprawa i warunki pogodowe. Podobnie jest z nauką. Nie jestem w stanie wszystkiego ładnie i sprawnie opisać w tekście na blogu. Z tego powodu powstał Kurs Efektywnej Nauki, żeby w jednym miejscu szybko i zwięźle odpowiedzieć na wszystkie problemy związane z nauką, przeprowadzić czytelnika przez wszystkie tajniki i metody efektywnej nauki.

 

kurs efektywnej nauki online

 

 

 

 

Korzystacie z techniki Pomodoro podczas nauki? Jakie są u Was efekty? Ile czasu poświęcacie na pracę, a ile na przerwy? ;)

Do następnego czytania!

Ania

POLECANE WPISY:

100 PLN zniżki na AIRBNB

Wskocz na Facebooka

Studencka grupa wsparcia