fbpx

Jak uczyć się do matury? Kompleksowy poradnik maturzysty.

Jak uczyc sie do matury Kompendium wiedzy maturzysty2

Studenci, którzy zdecydowali się kliknąć w ten link pomyśleli zapewne: Ale jak to? Już? I ja tak myślałam, czytając Wasze maile z prośbami o porady na temat tego, jak uczyć się do matury w wakacje. Przypomniałam sobie jednak, że sama, moje maturalne przygotowania rozpoczęłam właśnie latem! Choć z perspektywy czasu wydaje mi się to lekką przesadą, to jednak rozumiem obawy maturzystów. Dlatego zamierzam pomóc Wam w tym tekście. Uspokoję i przygotuję na “najważniejszy egzamin w życiu”.

 

Specjalnie napisałam to w cudzysłowie. Matura to nie jest najważniejszy egzamin w życiu! Nie, nie, nie! Będą ważniejsze. Nie zależnie od tego, jak zdasz maturę, Twoje życie będzie się toczyć dalej . Z perspektywy czasu zobaczysz, że ten egzamin nie miał dużego wpływu na Twoje życie. Owszem, może dostaniesz się dzięki niemu na wymarzone studia. A może się nie dostaniesz., ale zdarzy się coś innego, co doprowadzi Cię do miejsca różniącego się ode tego, które planowałeś, ale kto powiedział, że to miejsce będzie gorsze? Może będziesz w nim tak szczęśliwy, że będziesz jeszcze dziękował za tę słabo zdaną maturę! Kto powiedział, że 30% z matury robi złe życie. Kto powiedział, że 100% z matury robi życie dobrym? 

 

 

Jeżeli jednak czujesz, że chcesz zdać tę maturę jak najlepiej, to polecam Ci dodatkowo poczekać do października na mój Kurs Efektywnej i Szybkiej Nauki, który pomoże Ci odnaleźć się w tych tonach materiału, pomoże zorganizować naukę i sprawi, że przestaniesz się nią tak stresować:

  

 

Jak uczyć się do matury. Kompleksowy poradnik.

 

 

 

1. Wakacje.

 

 

Nie musisz kuć do matury już w wakacje. Ucz się przy okazji. W ramach rozrywki. To ma być dla Ciebie lekka rozgrzewka przed klasą maturalną, nic zobowiązującego. Teraz skup sie tylko na jednej rzeczy. Moim zdaniem najlepszą będzie język, ponieważ ucząc się języka, dysponujesz wieloma sposobami nauki “przy okazji”. Na przykład!

 • Czytaj bajki w języki obcym.
 • Oglądaj bajki lub filmy w języku obcym (zależnie od poziomu językowego).
 • Słuchaj obcojęzycznej muzyki, sprawdzaj znaczenie tekstu i ucz się nowych zwrotów.
 • Pisz w języku obcym, prowadź pamiętnik, pisz maile, cokolwiek!
 • Wykonaj Wakacyjne Wyzwanie Językowe! Specjalnie rozpisałam je tak, żeby nie zabierało dużo czasu.

 

 

2. Kup repetytoria i stwórz plan nauki.

 

 

Przejdź się do księgarni i wybierz te, najlepsze dla Ciebie. (Teraz są duże zniżki na repetytoria np. tutaj.) Dopiero mając taką książkę, ułożysz dobry plan nauki. Jak to zrobić?

 1. Policz, ile działów znajduje się w jednym repetytorium.
 2. Podziel tę liczbę przez ilość miesięcy, która została do matury, zostawiając przy tym miesiąc na powtórki. I już wiesz, ilu rozdziałów musisz nauczyć się przez miesiąc.
 3. Gdy zacznie się szkoła i będziesz już znać swój plan lekcji, dziel zawsze materiał na dany miesiąc na 4 jego tygodnie. Wtedy będziesz wiedzieć, czego musisz nauczyć się w danym tygodniu.
 4. Zapisuj w kalendarzu dni, w które się uczysz. Zaplanuj nawet godziny nauki! Bez tego często ulegamy pokusie wiecznego odkładania nauki na później.

 

Jak uczyc sie do matury Kompendium wiedzy maturzysty

 

3. Zapisz się na zajęcia dodatkowe w Twojej szkole.

 

 

Nauczyciel pomoże Ci usystematyzować wiedzę i będziesz mieć dodatkową motywację do nauki. Wykorzystaj te lekcje, by rozwiać wątpliwości, na które napotykasz podczas nauki. Jeżeli ucząc się do matury czegoś nie rozumiesz, zapisuj to i pytaj o odpowiedź nauczyciela na najbliższych zajęciach.

 

 

4. Wykorzystaj dni wolne od szkoły na powtórki/ pisanie tekstów/ ćwiczenia ustne.

 

Ferie i święta to oczywiście czas na odpoczynek, ale powiedzmy sobie szczerze, ile można odpoczywać? Gdy masz do dyspozycji cały dzień, to lepiej jest pouczyć się te 2-3 godzinki niż nie zrobić nic. I tak będziesz mieć jeszcze dużo czasu dla siebie w porównaniu z dniami, w których jesteś w szkole.

Ja napisałam swoją pracę maturalną podczas ferii zimowych. Wcześniej wypożyczyłam książki i zaplanowałam pracę na ferie. Moja praca dotyczyła utopii i antyutopii, więc wszystkie książki potrzebne do jej napisania przeczytałam już dużo wcześniej. Część już w wakacje. Zebrałam tylko odpowiednią literaturę podmiotu i … napisałam wszystko w jeden dzień! Nie wiem, po co odkładałam to specjalnie na długie ferie. Więcej czasu zajęło mi zbieranie materiałów niż samo pisanie, ale to pewnie dlatego, że byłam i nadal jestem zafascynowana tematem utopii. Bo ze mnie taka romantyczka jest!

 

 

5. Po zakończeniu roku szkolnego.

 

 

Matura pisemna

 1. Rozplanuj powtórki, tak jak rozplanowałeś cały rok nauki. Po prostu podziel materiał na 4 tygodnie ostatniego miesiąca i już będziesz wiedzieć, co musisz opanować w danym tygodniu.
 2. Niech powtórki będą aktywną nauką a nie biernym czytaniem. Przeczytaj nagłówek zagadnienia i sam spróbuj o nim opowiedzieć. W przypadku matury z języka pisz dużo krótkich tekstów, które mogą zdarzyć się na maturze, by ćwiczyć w ten sposób słownictwo. Wysyłaj je nauczycielowi do sprawdzenia.

 

Matura ustna

 1. Zastanów się, jakie są standardowe pytania, które może zadać Ci komisja i ułóż na nie odpowiedzi. Jeżeli chodzi o maturę z języka, wymyśl kilka takich pytań do każdego działu. Np. co lubisz robić w wolnym czasie, jakie jest Twoje ulubione danie itp.
 2. A co się tyczy matury z języka polskiego, to wiem, że teraz wygląda ona inaczej, niż gdy ja ją zdawałam. Skorzystaj z bazy pytań z poprzednich lat i po prostu stwórz gotowe odpowiedzi na te pytania. Nie musisz uczyć się ich na pamięć. Jeżeli dobrze zapoznasz się z materialem z języka polskiego będziesz w stanie powiedzieć coś na każdy temat. Przećwicz jednak płynne wypowiadanie się przed lustrem. To zwalczy stres!

 

 

Teraz chciałabym poprosić wszystkich maturzystów czytających ten tekst o odzew w komentarzach. Chcę widzieć, ilu Was tu jest, no i przede wszystkim, czy potrzebujecie takich treści! Liczę, że ten poradnik uspokoi Wasze serducha. Bez paniki kochani! Macie cały rok na przygotowania. Pamiętajcie, że umysł wypoczęty lepiej przyswaja informacje, dlatego dajcie sobie czas na relaks. Z mojej strony to tyle, może ktoś z czytelników – studentów miałby jeszcze kilka słów uspokojenia dla naszych maturzystów? Ja polecę tymczasem kilka tekstów, które przydadzą się maturzystom:

 

Jak przygotować się do matury z języka obcego?

Dlaczego bezstresowe podejście do matury jest tak ważne, na moim osobistym przykładzie.

– Jeżeli chcesz przeczytać tylko jeden tekst, niech to będzie ten. Nie popełnij mojego błędu.

Jak uczyć się słówek – szybko i na zawsze.

POLECANE WPISY:

100 PLN zniżki na AIRBNB

Wskocz na Facebooka

Studencka grupa wsparcia

Close Menu